Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Brzeskiego zatwierdzono uchwałą plan naprawczy dla Brzeskiego Centrum Medycznego. To oznacza, że władze szpitala będą mogły przeprowadzić restrukturyzację w placówce i tym samym próbować zaciągnąć kredyt na spłatę najpilniejszych przeterminowanych zadłużeń. Po wczorajszej decyzji radnych, firma dostarczająca posiłki do szpitala nie zaprzestanie świadczenia usług na rzecz BCM. Chodzi o żywienie pacjentów.

– Dziś dostaliśmy informację, że dolnośląska firma, która dostarcza posiłki do lecznicy nadal będzie z nami współpracować, a usługi nie zostaną wstrzymane – mówi starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – Teraz po zatwierdzeniu planu naprawczego dostaliśmy szansę na spłatę wszystkich przeterminowanych należności wobec spółki do końca tego roku. Warto dodać, że Rada Społeczna działająca przy Brzeskim Centrum Medycznym dała zielone światło na zaciągnięcie kredytu na spłatę wierzytelności. Niewykluczone, że pierwsze faktury popłacimy już na początku listopada.

Dodajmy, że od kilku tygodni istniało realne zagrożenie, że firma cateringowa będzie świadczyć usługi tylko do końca października.

Plan naprawczy zakłada m.in. optymalizację zatrudnienia, likwidację oddziału psychiatrii oraz bakteriologii. Wstrzymana zostanie również nocna i świąteczna opieka medyczna w Grodkowie. Dzięki restrukturyzacji powstanie natomiast więcej łóżek na rehabilitacji neurologicznej. Uruchomiony zostanie także nowy oddział – Oddział Opieki Paliatywnej. Według prognoz do końca 2020 roku szpital ograniczy koszty na ponad milion złotych i poprawi wyniki o blisko 800 tysięcy.

A więcej szczegółów dotyczących planu naprawczego dla BCM w specjalnym informatorze w przyszłym tygodniu.