Mazurek Dąbrowskiego, wciągnięcie flagi na maszt, występy artystyczne oraz wojskowa asysta – tak dziś wyglądały powiatowe obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tegoroczne uroczystości zorganizowano na Placu Zamkowym. Dzieci, mieszkańcy, kombatanci oraz samorządowcy z dumą przyglądali się, jak żołnierze 1.Brzeskiego Pułku Saperów wciągają biało-czerwoną flagę na maszt.

– Wyrażamy dziś szacunek dla całego dorobku Rzeczypospolitej, jej tradycji, a także bogatej historii. Flaga, biały orzeł w koronie, a także Mazurek Dąbrowskiego – to wywiezione z dziejów i tradycji symbole naszej Ojczyzny. W biało-czerwonych barwach dostrzegamy dziś wzniosłość i optymizm– mówił do zgromadzonych mieszkańców powiatu starosta Jacek Monkiewicz.

Uroczystości prowadził kapitan Krzysztof Krawczyk z 1.Brzeskiego Pułku Saperów. Dumny żołnierz przyznał, że z roku na rok podczas Dnia Flagi RP przychodzi coraz więcej brzeżan.

– To świetna sprawa, bo rokrocznie biało-czerwonych flag na budynkach przybywa. Coraz więcej mieszkańców przychodzi na nasze uroczystości związane z 2 maja. Dziś Plac Zamkowy zapełniony był niemal w całości. Widzimy dzieci z biało-czerwonymi balonami, starszych z kotylionami. To cieszy – dodaje.

W części artystycznej powiatowych obchodów Dnia Flagi zaprezentowały się młode wokalistki z Klubu Wojskowego działającego przy brzeskim garnizonie, a na koniec żołnierze serwowali zgromadzonym na Placu Zamkowym grochówkę.