79. rocznica deportacji Polaków na Sybir

Dziś w kościele pw. św. Mikołaja w Brzegu odbyła się uroczysta msza św. w intencji Polaków zesłanych na Sybir. W przygotowaniu obchodów 79. rocznicy deportacji Polaków na Sybir udział wzięła Prezes Związku Sybiraków Janina Góral.

W uroczystej mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych m.in. Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Janusz Jakubów, Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, Zastępca Burmistrza Brzegu Tomasz Witkowski,  przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społecznych, a także poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu brzeskiego. Po mszy św. delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą.

Dramat zesłańców rozpoczął się 10 lutego 1940 roku. To data pierwszej masowej deportacji z Kresów Wschodnich, która dotyczyła około 200 tysięcy Polaków. Przewożeni w głąb Rosji w bydlęcych wagonach, w zimnie, głodni i dręczeni przez NKWD trafili na „miejsce osiedlenia”, którym był zaśnieżony step lub tajga.  W kolejnych latach odbywały się następne zsyłki. Łącznie na Sybir zesłano ponad półtora miliona naszych rodaków. Zesłańcy wracali zdziesiątkowani, ale nigdy się nie poddali, w ich powrocie pomagali członkowie Związku Patriotów Polskich. Trzeba podkreślić, że nawet w obliczu głodu, zimna i chorób, Polacy pomagali sobie wzajemnie przetrwać, lecz tylko część z nich wróciła do kraju, schorowana i wycieńczona. Piekło Syberii przetrwały osoby najsilniejsze, nie tylko ciałem ale i duchem. Właśnie te osoby dziś zajmują się krzewieniem idei patriotyzmu.

Wydrukuj stronę