Święto 1. Brzeskiego Pułku Saperów

27 lipca 2018 r. odbyły się uroczyste obchody święta 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki. Uroczystość rozpoczęła się na terenie jednostki wojskowej, gdzie w asyście Kompanii Honorowej odczytano Apel Poległych, a następnie dowództwo jednostki, żołnierze i pracownicy cywilni pułku oraz zgromadzeni goście uczcili pamięć o poległych żołnierzach składając wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych na polu walki.
W kościele pw. św. Mikołaja odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy i pracowników cywilnych pułku. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych m.in. Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Jan Golonka, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele armii USA, organizacji kombatanckich i społecznych wraz z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy powiatu brzeskiego.
Dalsza część uroczystości odbyła się na Placu Polonii Amerykańskiej w Brzegu. Święto Pułku było doskonałą okazją do wręczenia żołnierzowi brzeskiego pułku Brązowego Medalu Za Zasługi dla Obronności Kraju. Wręczone zostały także akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz Odznaki Pamiątkowe 1. Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki.
„Społeczeństwo Powiatu Brzeskiego zawsze mogło liczyć na żołnierzy brzeskiego pułku w najbardziej krytycznych momentach. Z narażeniem własnego życia ratowaliście ludzi i ich dobytek podczas powodzi w 1997. Zapobiegliście klęsce żywiołowej w 2010 roku. Pierwsi zjawialiście się zawsze wtedy, gdy niezbędna była pomoc.” Tymi słowami Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Jan Golonka złożył najszczersze wyrazy uznania wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym brzeskiej jednostki.
Obchody święta pułku zakończyła uroczysta defilada, na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia. Podczas defilady zaprezentowano pododdziały brzeskiego pułku.