Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański przemawia podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy Rzezi Wołyńskiej

Na cmentarzu przy ul. Starobrzeskiej w Brzegu odbyły się w minioną niedzielę (8 lipca) obchody 75. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Rozpoczęła je msza święta w kaplicy cmentarnej. Po niej delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich OUN i UPA w latach 1939-1946.
Uroczystość, w której udział wzięły licznie poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych, przygotowana została przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Władze powiatowe reprezentowali Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk.
„Jak co roku modlimy się za naszych rodaków zamordowanych na kresach i składamy kwiaty pod upamiętniającym ich pomnikiem – zaznaczał podczas przemówienia starosta Stefański. Są wciąż wśród nas ludzie pamiętający tamte straszne wydarzenia. Naszą rolą jest wysłuchać ich historii. Naszą rolą jest wybaczyć, ale nie zapomnieć”.

Mianem Rzezi Wołyńskiej określa się ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności zamieszkującej byłe województwo wołyńskie. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943 roku, byli Polacy (których zginęło ok. 50-60 tysięcy), a w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń.