Przedstawiciele władz samorządowych składają wiązanki kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ks. Jerzego Popiełuszkę

Zapisał się w historii jako człowiek nieugięty, sprawiedliwy i głęboko wierzący. Jego męczeńska śmierć stała się wydarzeniem symbolicznym. Mowa o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce, kapelanie „Solidarności”.
19 października 1984 roku przybył on na zaproszenie parafii pw. Św. Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Tego samego dnia, w drodze powrotnej do Warszawy, wraz ze swoim kierowcą został uprowadzony przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW, przebranych w mundury funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego MO. Ciało księdza zostało wyłowione z zalewu na Wiśle koło Włocławka 30 października, a sekcja zwłok wykazała ślady torturowania.
Pogrzeb kapelana „Solidarności” stał się ogromną manifestacją. Do dziś pamiętają o Popiełuszce wierni kościoła katolickiego, którzy gromadzą się na uroczystych mszach świętych, modląc się za duszę błogosławionego. Rokrocznie pamiętają też o nim członkowie brzeskiej „Solidarności”.
W minioną niedzielę (15 października) obyły się uroczystości z okazji 33. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W brzeskim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została msza święta. Uczestniczyły w niej delegacje i poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych oraz młodzież szkolna. Władze samorządowe reprezentowali Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod obelisk upamiętniający błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów.

Wydrukuj stronę