12 października na Zamku Piastów Śląskich starosta Maciej Stefański spotkał się z uczestnikami międzynarodowej wymiany młodzieży, jaka co roku odbywa się między  uczniami I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu, a młodzieżą niemieckiej szkoły Jungmannschule Eckernforde.
Starosta rozmawiał z młodzieżą o wrażeniach z tegorocznego pobytu w Polsce. Goście z Niemiec podkreślali gościnność polskich rodzin oraz atrakcyjność miejsc zwiedzanych w ramach programu.
Zdaniem uczniów taka wymiana pozwala lepiej poznać rówieśników z miast partnerskich, ich zainteresowania i zwyczaje. Takie doświadczenia sprzyjają zbliżeniu naszych krajów i przełamywaniu wzajemnych stereotypów.
Wymiana międzynarodowa z Jungmannschule Eckernforde ma już ponad dwudziestoletnią tradycję. Eckernforde to miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu granicy z Danią. Jak co roku realizacja tego międzynarodowego projektu była możliwa dzięki współpracy nauczycieli z I L0 i ZSE w Brzegu oraz dzięki finansowemu wsparciu organizacji PNWM.
W tym roku w wymianie wzięło udział 22 uczniów z Polski i Niemiec wraz z opiekunami.  Młodzież zza naszej zachodniej granicy podczas pobytu w Polsce realizowała przed południem program przygotowany przez koordynatorów projektu, popołudniu zaś przebywała w gościnie u rodzin polskich.
W dniach od 6 do 12 października uczestnicy projektu zwiedzali Kraków, Brzeg i Wrocław, odwiedzili Auschwitz, byli na wycieczce na Ślęży oraz w parku trampolin we Wrocławiu.  Uwieńczeniem wymiany był wspólny projekt fotograficzny przygotowany przez młodzież polską i niemiecką.
Koordynatorami projektu z I LO są mgr Anna Sobutka, mgr Anna Karbowska i mgr Anna Królak, a z ZSE mgr Agnieszka Kiełtyka.

Wydrukuj stronę