29 lipca 2011 roku w Brzegu odbyły się uroczyste obchody 67-lecia powstania 1. Brzeskiej Brygady Saperów im. Tadeusza Kościuszki oraz przejęcia tradycji przez 1 Pułk Saperów. Ceremonia przekazania dowództwa przez odchodzącego szefa saperów płk. Daniela Króla na ręce przejmującego obowiązki płk. Jana Pajestki odbyła się na placu defiladowym jednostki.

Po uroczystości brzescy żołnierze zorganizowali pokaz, podczas którego zaprezentowali sytuacje, z jakimi muszą zmagać się jednostki przebywające na misjach. Od wielu lat saperzy z 1. Brzeskiej Brygady Saperów stanowią elitarną grupę, która brała udział w wielu operacjach humanitarnych i militarnych pod auspicjami ONZ i NATO (m.in. w misjach pokojowych w Libanie, Syrii, Kambodży, Egipcie, Namibii oraz krajach byłej Jugosławii). Brzescy żołnierze obecni byli również w Afganistanie, Pakistanie i Czadzie.
Brzeska jednostka posiada bardzo bogatą tradycję. Formowanie 1 Inżynieryjnej Brygady Saperów rozpoczęto 1 kwietnia 1944 roku w miejscowości Lebiedino na terenie ówczesnego ZSRR. Chrzest bojowy żołnierze brygady przeszli 2 sierpnia 1944 roku, gdy podczas pierwszego zadania bojowego zabezpieczali, w bezpośrednim kontakcie z wrogiem, forsowanie Wisły przez 1 i 2 Dywizję Piechoty. Dzień ten został ustanowiony świętem jednostki i od 1994 roku jest uroczyście obchodzony.
W niespełna rok po wojnie brygada została przegrupowana do Brzegu, gdzie 2 lutego 1946 roku, w rocznicę wyzwolenia,  odbyło się uroczyste przywitanie żołnierzy przez władze i społeczność miasta. W 1958 roku Brygada otrzymała nowy sztandar wojskowy – poprzedni z czasów wojny został przekazany do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie jest eksponowany po dziś dzień. Od 20 sierpnia 1994 roku jednostka nosi imię Tadeusza Kościuszki oraz miano „Brzeska”, dla podkreślenia wieloletniego związku z Ziemią Brzeską.
W 67 rocznicę istnienia 1. Brzeska Brygada Saperów zmieniona została w 1. Brzeski Pułk Saperów. Przekazanie obowiązków, jakie miało miejsce 29 lipca br. miało charakter symboliczny. Niezbędne przekształcenia trwały w brygadzie od początku roku. Aktualnie rozpoczyna się tworzenie pułku, który przejmie po brygadzie wszystkie obowiązki.

K.Ł.