Tysiące różnokolorowych kwiatów, dobra muzyka, swojskie i ekologiczne potrawy oraz doskonała atmosfera – tak w skrócie można opisać tegoroczną „Wiosnę Kwiatów”. Impreza organizowana przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przyciągnęła w miniony weekend do Łosiowa tłumy mieszkańców z całego województwa opolskiego i nie tylko.

Na uczestników imprezy czekały setki stoisk z kwiatami, krzewami ozdobnymi oraz wszystkim co wiąże się z ogrodem. Oprócz tego kupić można było zdrową żywność, przyprawy, wyroby rękodzielnicze i przeróżne bibeloty. Pośród wystawców nie zabrakło też delegacji z zaprzyjaźnionego z naszym powiatem Powiatu Kusel w Niemczech. Wśród  gości zza zachodniej granicy znaleźli się: Wicestarosta Manfred Drumm oraz były długoletni Przewodniczący Rady Powiatu, inicjator porozumienia pomiędzy naszymi powiatami, Volker Schlegel.

„Wiosna Kwiatów” to nie tylko targi ogrodnicze, ale również masa innych atrakcji. Dużych przeżyć artystycznych dostarczył uczestnikom tegorocznej edycji tej imprezy tenor Przemysław Radziszewski, który wykonał program „Najpiękniejsze pieśni operowe”. Nie zabrakło też wielu innych muzycznych wydarzeń oraz rozmaitych zabaw dla najmłodszych. Na uczestników imprezy czekały też warsztaty rzeźbiarskie, konkursy kulinarne (w których jurorem był znany z telewizji Tomasz Jakubiak), pokazy walk i liczne degustacje potraw regionalnych.

„Wiośnie Kwiatów” towarzyszyły również liczne konkursy. Nagrody za „Najpiękniejsze stoisko” z rąk fundatorów Dyrektora OODR i Starosty Powiatu Brzeskiego otrzymali: Szkółka Drzew i Krzewów Mykita i Szymański z Dobrzynia (I miejsce), Stoisko Anny i Jerzego Gamrot z Boguszyc (II miejsce) oraz stoisko Rity i Rudolfa Panusz z Wawelna (III miejsce). Konkurs „10 lat w Unii Europejskiej” wygrał klub 4H „Urwipołcie” PSP Łubniany, a konkurs „10 lat w UE – prezentacja charakterystycznych miejsc” wygrał klub 4H „Łosiowiacy” PSP Łosiów.

Imprezy organizowane przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego od lat słyną ze wspaniałej atmosfery, która w dużej mierze jest zasługą dyrektora Henryka Zamojskiego. W tym roku odebrał on zasłużone gratulację za swoją pracę od Wojewody Ryszarda Wilczyńskiego. Nastrój radosnego święta udzielił się wszystkim gościom „Wiosny Kwiatów”, wśród których nie zabrakło osób ze świata polityki i samorządu. Na targach gościli m.in. poseł na Sejm RP Rajmund Miller, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Wicemarszałkowie Województwa Opolskiego: Barbara Kamińska, Antoni Konopka i Roman Kolek, Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Bogusław Wierdak, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański.

Przygotowanie tak dużej imprezy wymaga zaangażowania, obowiązkowości, lubienia swojej pracy i poświęcenia jej nie tylko przysłowiowych „ośmiu godzin” dziennie. Tym bardziej warto wymienić osoby, dzięki którym „Wiosna Kwiatów” stała się jedną z najprężniej rozwijających się imprez w regionie. Za przygotowanie targów odpowiadali pracownicy OODR: Tomasz Musielak (Komisarz Targów), Stanisława Grabska-Mędrala, Renata Wojas i Joanna Palij. Głównym sponsorem imprezy była Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj reprezentowana przez prezesa Andrzeja Sieradzkiego. Targi sponsorowały również banki: Bank Spółdzielczy w Oławie i Bank Spółdzielczy Grodków/Łosiów oraz Tauron w Opolu. Patronat medialny nad „Wiosną Kwiatów” sprawowało, jak co roku, Radio Opole.

T. Musielak, B. Jakubowicz, K. Ławreniuk