3 września (sobota) o godzinie 18.00 na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbędzie się koncert z cyklu Wieczory Lisztowskie inaugurujący sezon koncertowy 2016/2017. Organizatorem tego wydarzenia jest, doskonale znane wszystkim miłośnikom muzyki, Towarzystwo im. Ferenca Liszta, a patronat honorowy objął nad nim Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański.

Przed brzeską publicznością wystąpią tenor Rafał Majzner oraz pianista Jerzy Owczarz. Słowo o muzyce wygłosi Juliusz Adamowski. W programie koncertu znalazły się utwory Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Leoša Janáčka i Stanisława Moniuszki. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Wieczory Lisztowskie to organizowany od grudnia 1989 roku cykl koncertów o charakterze popularyzatorskim, w którym prezentowanemu repertuarowi muzycznemu zawsze towarzyszy specjalnie przygotowany komentarz słowny, mający na celu, poza przekazywaniem pewnego zakresu podstawowej wiedzy muzycznej, motywowanie do możliwie pełnej percepcji prezentowanych utworów i do dalszych kontaktów z muzyką artystyczną. Do tej pory odbyło się ponad 1100 Wieczorów Lisztowskich, na których zaprezentowali się najwybitniejsi artyści z całego świata. Towarzystwo im. Ferenca Liszta organizuje je w m.in. we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury, a także w Trzebnicy, Obornikach Śląskich i na brzeskim Zamku Piastów Śląskich.

Rafał Majzner – tenor. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach klasy śpiewu profesora Eugeniusza Sąsiadka. Jest laureatem kilku konkursów wokalnych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju (2000 – III nagroda, 2002 – I wyróżnienie), Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Pieśni Artystycznej w Warszawie – nagroda specjalna za wykonanie pieśni Chopina, XXXVII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonína Dvořáka w Karlovych Varach (2002 – III nagroda). Współpracuje z Filharmonią Śląską w Katowicach oraz z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu. Koncertuje w Polsce i za granicą.

Jerzy Owczarz – fortepian. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Faryniarza. Kształcił się także na Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem m.in. prof. Istvana Latosa i Aleksieja Orłowieckiego. Występował z recitalami m. in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu. Koncertował również na Węgrzech, w Anglii, Czechach i Włoszech. Jest laureatem Concorso Internazionale di Esecuzione Musicale e Composizione „Valeria Martina” we Włoszech, gdzie zdobył pierwsze miejsce w kategorii G (2011), dotarł również do półfinału 18 Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Leosa Janacka w Brnie (2012).

K.Ł.