W ramach obchodów 25-lecia podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, na zaproszenie Starosty Powiatu Kusel w Niemczech dr. Winfrieda Hirschbergera, przedstawiciele naszego regionu uczestniczyli w sesji kraju związkowego Nadrenii-Palatynatu, odbywającej się tym razem w powiecie Kusel. W skład delegacji weszli: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk, dyrektor OODR w Łosiowie Jarosław Nosal oraz kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Ekologii, Ochrony Środowiska i Regionalnego Centrum Ekoenergetyki Stanisława Grabska-Mędrala.

Podczas sesji goście mieli okazję poznać nie tylko pozytywne strony działalności naszych partnerów. W trakcie obrad poruszane były również problemy, z jakimi na co dzień boryka się powiat Kusel, takie jak m.in. ogromna ilość uchodźców przebywających na tym terenie i związane z tym kwestie należytego zabezpieczenia socjalnego oraz medycznego.

Na zakończenie uczestnicy obejrzeli przepiękny program artystyczny ukazujący walory turystyczne oraz ciekawostki powiatu Kusel. W programie nie zabrakło oczywiście polskiego akcentu, podkreślającego jak bardzo ważnym partnerem jesteśmy dla naszego zachodniego sąsiada w budowaniu wspólnej Europy.

Powiat brzeski współpracuje z powiatem Kusel od 2000 roku. W trakcie tych kilkunastu lat z powodzeniem zrealizowaliśmy wspólnie bardzo wiele przedsięwzięć.

 

Małgorzata Stanowska

Wydrukuj stronę