Piękna pogoda, wspaniała atmosfera i tłumy bawiących się osób – tak w skrócie można podsumować tegoroczne Święto Powiatu Brzeskiego i Targi Ogrodnicze „Wiosna Kwiatów”, które odbyły się w miniony weekend na terenie Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Na gości, którzy zjechali z różnych zakątków Opolszczyzny, a także spoza jej granic, czekała cała gama atrakcji. Jak co roku, przygotowano ogromną ilość stoisk z roślinami ogrodniczymi, artykułami pszczelarskimi, galanterią ogrodową, wyrobami wiklinowymi, rękodzielnictwem i przeróżnymi smakołykami. Scena OODR przez całe dwa dni tętniła życiem. W sobotę zaprezentowali się na niej karatecy z lewińskiej Akademii Walki, Małgorzata Kulińska z programem muzycznym „Miłość nie umiera nigdy”, Roberto Zucaro z przebojami muzyki włoskiej i zespół Karyjan. W niedzielę publiczność rozruszali swoimi występami tancerze z brzeskiego Coco Dance Center i łosiowskiego Dance Team. Ponadto bawić można było się podczas koncertów Janusza Waścińskiego (znanego z programu The Voice od Poland) i zespołu „JoKa”. Oprócz atrakcji artystycznych przygotowano również szereg zabaw dla najmłodszych uczestników imprezy, spotkania z dietetykiem, degustacje potraw drobiowych i warsztaty kulinarne dla dzieci.

Uroczystego otwarcia Święta Powiatu Brzeskiego, w sobotę o godzinie 13.00, dokonali gospodarze imprezy: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk oraz Dyrektor OODR Henryk Zamojski. Towarzyszyli im burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu brzeskiego oraz delegacje z powiatów partnerskich – niemieckiego Kusel i ukraińskiej Horodenki.

Starosta Stefański i Volker Schlegel – Honorowy Przewodniczący Powiatu Kusel przekazali na ręce Bogdana Kobylańskiego – Starosty Powiatu Horodenka, Vasyla Budzhaka – przedstawiciela administracji rządowej i Oleksandry Kosovets – dyrektora szpitala w Horodence dary dla naszych wschodnich sąsiadów, które od miesiąca zbierane były w powiecie brzeskim oraz Kusel. Żywność, ubrania, sprzęt medyczny i bandaże trafią do najbardziej potrzebujących mieszkańców Ukrainy.

Po uroczystym otwarciu imprezy starosta odznaczył medalem „W uznaniu zasług dla Powiatu Brzeskiego”: Pawła Kozerskiego – Dyrektora Muzeum Piastów Śląskich, Romualda Nowaka – Dyrektora Panoramy Racławickiej i Marka Starczyka – Prezesa PWiK w Brzegu.

Najbardziej emocjonującą częścią Święta Powiatu Brzeskiego był, jak co roku, Turniej Gmin. Sześć drużyn rywalizowało w czterech konkurencjach o jak najlepsze miejsce i atrakcyjne nagrody.

Tytuł najlepszej gminy powiatu brzeskiego wywalczyła gmina Lewin Brzeski, wyprzedzając na podium Grodków i Lubszę. W kategorii najpiękniejszy bukiet wiosennych kwiatów wygrała gmina Grodków. W kategoriach prezentacja stoiska gminnego oraz artystyczna wizytówka gminynajlepsza okazała się gmina Lewin Brzeski. Najciekawszy hymn powiatu zaprezentowała zaś gmina Brzeg.

Konkurs na najpiękniejsze stoisko wystawowe na Tarach Ogrodniczych „Wiosna Kwiatów” wygrała Halina Herba. Drugie miejsce zdobył Michał Nowak, a trzecie Monika Godzka. Nagrody dla zwycięzców ufundował Starosta Powiatu Brzeskiego.

Święto Powiatu Brzeskiego po raz kolejny przyciągnęło do Łosiowa tysiące ludzi, który wspaniale bawili się od rana do późnych godzin wieczornych przez całe dwa dni. Dobry humor będzie z pewnością towarzyszył wszystkim uczestnikom imprezy przed długi czas. Za rok kolejny raz spotkamy się w Łosiowie.