W poniedziałek (10 października) w Starostwie Powiatowym w Brzegu odbyło się spotkanie poświęcone budowie drugiej przeprawy mostowej przez Odrę. Uczestniczyli w nim: Wojewoda Opolski Adrian Czubak, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Starosta Powiatu Oławskiego Zdzisław Brezdeń oraz Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Było to pierwsze tego typu spotkanie władz z Opola i Wrocławia, chociaż kwestia wybudowania nowej przeprawy mostowej poruszana jest od lat. Zarówno Brzeg, jak i Oława zmagają się korkami, które są wynikiem tranzytu łączącego centralną Polskę z autostradą A4. Budowa nowej przeprawy rozwiązałaby wiele problemów komunikacyjnych w obu miastach.

„Opolszczyzna i Dolny Śląsk łączą siły, bo realizacja tej inwestycji jest bardzo ważna – mówi Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Nowa przeprawa nie tylko rozwiązałaby problem korków, znacznie poprawiłaby też bezpieczeństwo na naszych drogach. Nie zapominajmy również o tym, że sznury tirów przejeżdżających przez Brzeg niszczą lokalne drogi.”.

Inwestycja mogłaby zostać zrealizowana w około dziesięć lat. Zadanie wymagałoby uzyskania wielu pozwoleń i przygotowania projektów wartych miliony złotych. Dolnośląscy i opolscy samorządowcy są jednak zgodni, że jest to jedno z najważniejszych zadań, które przyniosłoby korzyść obu województwom. Zamierzają poruszyć ten problem w Warszawie i wspólnymi siłami próbować doprowadzić do realizacji niezbędnej inwestycji.

K.Ł.

Wydrukuj stronę