Trwa dobra passa Powiatu Brzeskiego w pozyskiwaniu środków Unii Europejskiej. Złożony na początku roku do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego w ramach działania 4.3 wniosek pn. „Wykorzystanie energii słonecznej przy modernizacji budynków Brzeskiego Centrum Medycznego w Brzegu” znalazł się na liście rankingowej projektów, które otrzymały dofinansowanie.
22 lipca br Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz Naczelnik Wydziału Promocji i Inicjatyw Gospodarczych Mieczysław Niedźwiedź uczestniczyli w spotkaniu z marszałkiem Józefem Sebestą, na którym zostały omówione szczegółowe warunki dofinansowania.

Wartość całego projektu wynosi 4 989 000 zł, w tym wartość dofinansowania w zależności od wyniku przetargu na roboty budowlane może wynieść około 70%.
W ramach termomodernizacji będą wykonane następujące prace:
1. Docieplenie stropodachu wraz z wymianą poszycia dachowego
2. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
3. Docieplenie ścian zewnętrznych
4. Wymiana instalacji centralnego ogrzewania
5. Instalacja kolektorów słonecznych, które pozwolą na pozyskanie czystej energii potrzebnej do podgrzania wody użytkowej.
Kompleksowa termomodernizacja budynków szpitala zdecydowanie poprawi warunki pobytu pacjentów, a także poprawi estetykę Brzeskiego Centrum Medycznego. „Jest to kolejny etap działań Zarządu i Rady Powiatu, które poprawią warunki leczenia w naszym szpitalu – mówi Starosta Maciej Stefański. W 2008 roku zakupiliśmy sprzęt za blisko 2 mln złotych, wybudowaliśmy izbę przyjęć, trwają prace za ponad 6 mln zł przy budowie i wyposażeniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Przed nami kolejna wielka inwestycja, która jest ważna dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu, bo zdrowie to rzecz najważniejsza”
W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy Powiatem Brzeskim, a Zarządem Województwa Opolskiego, a następnie zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Rozpoczęcie prac przewiduje się we wrześniu br.

Mieczysław Niedźwiedź