Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na początku roku ogłosiło konkurs na dofinasowanie projektów w ramach ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Powiat Brzeski złożył projekt pn. „Budowa serwisu internetowego Starostwa Powiatowego w Brzegu dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych”. Ministerstwo  po ocenie wszystkich projektów ogłosiło listę rankingową wniosków, które otrzymały dofinansowanie. Miło poinformować, że wśród 126 projektów na 9 miejscu znalazł się nasz projekt, który otrzymał 74,17 punktów. Wartość projektu to 20 tys. zł. w tym dofinasowanie to kwota 16 tys. zł. Głównym założeniem projektu jest stworzenie całkowicie nowej strony internetowej Starostwa Powiatowego w Brzegu wraz z wymaganiami w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych, w której zostaną stworzone subdomeny na domenie www.brzeg-powiat.pl  czterem jednostkom powiatowym tj. Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie, Brzeskiemu Centrum Medycznemu, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Zarządowi Dróg Powiatowych. Oznacza to ze strona Starostwa zostanie rozszerzona o 4 podstrony tych jednostek. Realizacja projektu pozwoli na stworzenie także nowej strony Starostwa. Głównym argumentem za realizacją projektu jest ułatwienie dostępu do serwisów internetowych i informacji dla wszystkich użytkowników internetu. Dostępność serwisu jest wtedy pełna jeżeli mogą z niego korzystać także osoby niepełnosprawne, mogą zrozumieć zawarte tam treści oraz skorzystać z wygodnej nawigacji. Jest to  jeden z elementów likwidacji barier w dostępie do instytucji życia publicznego. Zostanie stworzona również podstrona dla organizacji pozarządowych (NGO) co  było jednym z wniosków zakończonego projektu realizowanego wspólnie przez Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM i Powiat Brzeski. Usprawni to przepływ informacji pomiędzy samorządem a NGO.  Jednym z istotnych elementów projektu jest przeprowadzenie niezależnego audytu dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych co nastąpi w końcowym etapie projektu.

W najbliższych dniach nastąpi aktualizacja harmonogramu, podpisanie umowy z ministerstwem, a następnie rozpoczną się procedury przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy zadania. Zakończenie zadania nastąpi do końca bieżącego roku.

Mieczysław Niedźwiedź
naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych