Już po raz kolejny Powiat Brzeski realizuje projekt w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego skierowany do 366 uczennic i uczniów Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych z terenu Powiatu Brzeskiego. Starosta Maciej Stefański i Zarząd Powiatu Brzeskiego zdają sobie sprawę jak trudny jest start absolwentów na rynku pracy zwłaszcza w dobie kryzysu i jakie możliwości dają środki pozyskiwane z Unii Europejskiej.

Pomimo, iż regulamin konkursu wymagał od Powiatu wniesienia 15% wkładu własnego jednakże ta inwestycja na pewno się opłaci. I nie chodzi tutaj tylko o nowoczesny sprzęt dydaktyczny, książki i pomoce szkolne jakie uzyskują poszczególne szkoły, ale przede wszystkim to inwestycja w młodych ludzi, w ich przyszłość. W tegorocznej edycji uczennice i uczniowie, oprócz udziału w dodatkowych zajęciach z matematyki, języków obcych, przedsiębiorczości, doradztwa zawodowego i przedmiotów zawodowych, mają możliwość zdobyć nowe, dodatkowe umiejętności i kwalifikacje zawodowe poprzez udział w specjalistycznych kursach i praktykach zawodowych przy współpracy z przedsiębiorcami. I tak np. uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno –Wychowawczym w Grodkowie przez 100 godzin będą szlifować umiejętności montażu stolarki budowlanej oraz umiejętności układania kostki brukowej. Dziewczęta i chłopcy z ZSZ przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym odbędą także praktykę w przedsiębiorstwie cukierniczym, dzięki której nabędą umiejętność pieczenia ciast. Projekt obfituje w wiele różnorakich kursów, m.in. prowadzony będzie kurs kierowców wózków jezdnych, kurs florystyczny, kurs barmański, kurs fotografii cyfrowej, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, kurs wizażu, kurs przedłużania i stylizacji paznokci, kurs carvingu (sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach), kurs pilotów wycieczek, kurs obrabiarek CNC, kurs komputerowy ECDL i AutoCad, kurs na uprawnienia energetyczne D i E. Wiele emocji towarzyszyło realizacji kursu prac wysokościowych przygotowującego do zawodu alpinisty przemysłowego. 10 uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu pod okiem pani Patrycji Zalewskiej z firmy Alpinextreme – organizatora kursu spędziło 24 godziny na sali gimnastycznej ucząc się wszystkich technik alpinistycznych wykorzystywanych w pracach na wysokości. Na zamontowanych stanowiskach na stalowej konstrukcji pod sufitem kursanci uczyli się m.in. zakładania stanowisk zjazdowych, podchodzenia oraz zjazdu na linach z użyciem sprzętu alpinistycznego. Ostatnie 6 godzin kursu zwieńczone zostało zajęciami w warunkach przemysłowych – kursanci ćwiczyli zjazdy przy użyciu sprzętu alpinistycznego z komina kotłowni spółki AGROMET PILMET. Oczywiście zajęcia odbywają się poza obowiązkowymi godzinami lekcyjnymi – w godzinach popołudniowych, w soboty i w czasie ferii toteż należy docenić wysiłek młodzieży, która myśli o swojej dalszej przyszłości zawodowej i nie zamierza ograniczać się tylko do zdobycia świadectwa dojrzałości czy świadectwa ukończenia szkoły zawodowej, lecz chce wejść na trudny obecnie rynek pracy z dodatkowymi kwalifikacjami i konkretnymi umiejętnościami.
Projekt pn. Profesjonalni w zawodzie realizowany jest w ramachProgramu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Wartość całkowita projektu: 697.520 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego: 592.892 zł. Wkład z budżetu Powiatu Brzeskiego: 104.630 zł.

Mieczysław Niedźwiedź – koordynator projektu