Bardzo rozbudowany i różnorodny program przygotowali organizatorzy brzeskich obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przed południem ulicami Brzegu przebiegli uczestnicy VII Brzeskiego Biegu Niepodległości.  Świętować na sportowo zdecydowało się ponad pięćset osób i wszystko wskazuje na to, że za rok miłośników biegania i nordic walking pojawi się na starcie jeszcze więcej.
O godzinie 16.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem Orkiestry Dętej z Żelaznej. Msza koncelebrowana była przez ks. proboszcza Romana Siewierę i kapelana garnizonu Brzeg ks. mjr. Sławomira Gadowskiego.
Następnie uczestnicy rocznicowych uroczystości przenieśli się na dziedziniec Zamku Piastów Śląskich, gdzie odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej z 1 psap. Wręczone zostały również pamiątkowe odznaki 1. Brzeskiego Pułku Saperów oraz akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Ponadto Złotą Odznakę Sybiraka otrzymali dowódca 1BPS płk Marek Golan i ks. mjr Sławomir Gadowski, a Srebrną Odznakę Sybiraka Jadwiga Zalewska i Jan Machowski.
Sobotni wieczór zakończyła inscenizacja turnieju rycerskiego oraz pokaz teatru ognia przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych Wiwern. Jej szef, Michał Smoliński, zapowiedział przy tej okazji, że rycerze będą spotykali się w najbliższym czasie z mieszkańcami powiatu znacznie częściej.
W niedzielę (12 listopada) w Muzeum Piastów Ślaskich odbyły się kolejne wydarzenia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także z okazji 10-lecia Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Brzegu.
Uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję zobaczyć wystawę pt. „A kto chce być wolny, a kto chce być sługą…” przygotowanej przez Radio Opole i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem „Historii Lokalnej” oraz obejrzeć film Sławomira Górskiego pt. „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”.
Podczas niedzielnych uroczystości wręczone zostały również wyróżnienia i medale „Za zasługi dla Powiatu Brzeskiego”, które w imieniu Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego wręczyła sekretarz Genowefa Prorok. Wyróżnienia za działalność na rzecz Powiatu Brzeskiego otrzymali: Marek Ściślak, Wojciech Trębacz, Marek Czajkowski, Andrzej Koziar, Krzysztof Kawalec, Piotr Medyński. Medale „Za zasługi dla Powiatu Brzeskiego” otrzymali: Roman Domański, Zygmunt Cmak ps. „Ćma”, Wiktor Krzewicki, Tomasz Fronckiewicz, Franciszek Moszumański.
Uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowane zostały przez Powiat Brzeski, 1. Brzeski Pułk Saperów i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.