Na ostatniej sesji Rady Powiatu Brzeskiego przedstawiono nowy projekt herbu, a także projekty zmian m.in. banerów, flag oraz pieczęci. Zgodnie z wytycznymi heraldyków działających przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, samorząd musi zmienić insygnia, które od lat używane są bezprawnie. W 2001 roku ministerialna komisja negatywnie zaopiniowała herb oraz pozostałe powiatowe znaki. W ostatnich miesiącach sprawa dopiero nabrała tempa.

– Powiat powinien używać wyłącznie czarnego orła ze srebrną przepaską na złotym tle – tłumaczy heraldyk Kamil Wójcikowski, projektant nowego herbu. – Ten jednopolowy znak jest najwłaściwszy, zgadzają się z nim heraldycy, zgadzają się z specjaliści z ministerstwa. Nowy herb rzeczywiście przypomina ten wrocławski, ale są różnice. Trzeba o tym dużo mówić, edukować, bo wiele osób nie zna historii.

Przypomnijmy, że najdawniejsi władcy księstwa brzeskiego używali jednopolowego herbu z czarnym orłem na złotym tle. Według specjalistów w tej dziedzinie, powiat brzeski powinien używać insygniów zanim doszło do połączenia z księstwem legnickim. Tym samym z naszego herbu już dawno powinna zniknąć m.in. biało-czerwona szachownica.

– Czarny orzeł, srebrna przepaska sierpowa i złote tło. To dostojne przedstawienie herbu. Natomiast na potrzeby druku, czy produkcji materiałów promocyjnych złote tło możemy zamienić na żółte, a srebrną przepaskę na kolor biały. Warto dodać, że obecnie używany herb powiatu brzeskiego posiada od wielu lat negatywną opinię heraldyków, przez co de facto jest używany bezprawnie – wyjaśniał na sesji Wójcikowski.

Dodajmy, że sprawa samorządowych insygniów po kilkunastu latach wróciła dopiero w 2016 roku, za sprawą działalności komisji statutowej działającej przy Radzie Powiatu Brzeskiego, która zawnioskowała do MSWiA o zmianę herbu. Prace projektowe zlecono rok później, a pierwsze pisma do heraldyków wysłano w 2018 roku. Dodajmy również, że projektant decyzją poprzedniego Zarządu Powiatu Brzeskiego zgodnie z umową otrzymał już wynagrodzenie.

Ministerstwo wydało na razie pozytywną opinię ws. herbu. Samorząd czeka na pozostałe rozstrzygnięcia dotyczące m.in. flagi, banerów, sztandarów czy pieczęci. Ostateczną decyzję podejmą radni powiatowi. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie zmiany nastąpią.

Poniżej do pobrania pełne uzasadnienie proponowanych zmian wraz z rysem historycznym.

 

Link do pliku

 

 

 

 

Wydrukuj stronę