Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości w powiecie brzeskim łączyły to, co najważniejsze dla każdego narodu – tradycje historyczne i miłość do Ojczyzny. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zgromadził 11 listopada ogromną rzeszę wiernych i około dwadzieścia Pocztów Sztandarowych brzeskich szkół, organizacji społecznych i służb mundurowych.

Nostalgię wywołał odbywający się po nabożeństwie Apel Pamięci za wszystkich polskich bohaterów, z imiennym uwzględnieniem tych ostatnich, którzy oddali życie na wschodzie: sierżanta Szymona Sitarczuka i podporucznika Wiesława Kucińskiego. Podczas swojego przemówienia Starosta Maciej Stefański zwrócił się do wszystkich osób zgromadzonych na Placu Zamkowym słowami: „Dziś, w tym szczególnym dniu powinniśmy wrócić pamięcią do lat, w których Polska odbudowywała się ze zgliszczy pozostawionych przez zaborców i zrozumieć, że jedynie działając wspólnie i będąc świadomym, że porozumienie to cnota demokracji, będziemy w stanie zapewnić pomyślność polskiemu społeczeństwu. Musimy ponad wszystko szanować siebie nawzajem. Rozumieć naszych współobywateli, którzy tak jak i my mają prawo do własnych poglądów i przekonań. Dzisiejsze święto jest idealnym momentem do tego, aby pokazać, że naszym wspólnym dobrem jest Polska. Ale manifestować to powinniśmy bez agresji i nienawiści, nie dyktując nikomu jak ma kochać swoją Ojczyznę. Świętujmy Dzień Niepodległości razem, zapominając raz na zawsze o wszystkim co nas dzieli”.

Po mszy świętej i apelu, uroczystości przeniosły się na Zamek Piastów Śląskich. Wzruszający i bardzo patriotyczny koncert przygotowały tam zespoły „Impresja” oraz „Biedronki” z Klubu Wojskowego w Brzegu, a wykład prof. UWr dr. hab. Grzegorza Straucholda pod tytułem „Niepodlegli, pewne granice?” przybliżył słuchaczom czasy, w których nasz kraj odbudowywał się po 123 latach niewoli. Sposób jego prowadzenia, humor, odkrywanie historii i dykteryjki, którymi wykładowca urozmaicił trudny temat sprawiły, że słuchacze z pewnością chętnie przedłużyliby tę „inną lekcję historii”.

W czasie uroczystości na Zamku Piastów Śląskich brązowy medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” decyzją Ministra Obrony Narodowej, na wniosek Komendanta WKU Czesława Drozda, otrzymał Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Odznaczenie „Gwiazda Czadu” wręczono młodszemu chorążemu sztabowemu Krzysztofowi Czechoninowi, a „Gwiazdę Iraku” starszemu szeregowemu Jarosławowi Kalecie.

Dzień Niepodległości świętowano w rozmaity sposób. Pod brzeskim ratuszem, przed południem, zgromadziły się tłumy miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. II Brzeski Bieg Niepodległości dał wszystkim uczestnikom i kibicom możliwość pokazania, że nasz Naród potrafi bawić się podczas tego radosnego święta. Na trasie wyścigu spotkać można było zarówno młodych, jak i nieco starszych fanów sportu. Najmłodszą uczestniczką biegu była trzyletnia Marysia Orian, najstarszy zawodnik, Zenon Puszczewicz, skończył w tym roku siedemdziesiąt jeden lat.

W Grodkowie w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości uczestniczył Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Ryszard Jończyk oraz Radni Powiatu Brzeskiego zamieszkujący Gminę Grodków. Po mszy odprawionej w kościele pw. Świętego Michała odbył się występ chóru Grodkovia, a na koniec uroczystości młodzież z Liceum Ogólnokształcącego przygotowała program artystyczny „Lekcja Historii”. Gospodarzem grodkowskiego Dnia Niepodległości był Burmistrz Marek Antoniewicz.

W sposób niekonwencjonalny, z dużą dozą radości i humoru, Święto Niepodległości obchodzili mieszkańcy gminy Lewin Brzeski. Konkursy dla młodzieży, występy patriotyczne i odprawiona 10 listopada w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Lewinie Brzeskim msza święta, były zaczątkiem radosnych wydarzeń, jakie przygotowali gospodarze uroczystości. Zachwyt mieszkańców wzbudziła XVII Lewińska Biesiada Kresowiaków zorganizowana tego dnia przez dyrektora Domu Kultury Tadeusza Tadlę. W biesiadzie uczestniczyły władze miasta reprezentowane przez Burmistrza Artura Kotarę, Radni, przedstawiciele organizacji społecznych, ksiądz proboszcz Leszek Włodarczyk oraz samorządowcy gminy Wołczyn, z Burmistrzem Leszkiem Wiąckiem na czele. Ci ostatni zrzeszeni w zespole „Buraky” dali prawdziwy popis talentów wokalnych i pokazali jak władza może doskonale bawić swoich wyborców bez pompatycznego zadęcia. Spotkanie było też okazją do podziękowań dla zespołu wokalnego „Sami Swoi” z okazji 20-lecia jego istnienia przy Domu Kultury w Lewinie Brzeskim.

W Gminie Olszanka świętowanie Dnia Niepodległości poprzedziły przesłuchania do XVII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”. Jury w składzie: Jana Koronkiewicz (przewodnicząca), Dorota Hnat, Mariola Ordak-Świątkiewicz, po wysłuchaniu 79 prezentacji artystycznych wybrało zespoły, chóry i solistów, którzy oprócz atrakcyjnych nagród otrzymali również możliwość występu podczas obchodów Dnia Niepodległości. Na uroczystościach, które odbyły się w przeddzień święta, w Kościele Parafialnym w Pogorzeli, obecny był Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Henryk Mazurkiewicz. Występy laureatów festiwalu „Tobie Polsko” (Zespół chóralny z PZSP w Olszance, Laura Tomala z Czarnowąs, Zespół KOMBATANT z Opola, Zespół CAMERTON z Opola, Magdalena Lewoniec z Brzegu, Zespół GAMA z Namysłowa, Zespół KUPSKIE ECHO z Dobrzenia Wielkiego, Zespół IL CANTO CON GIOIA z Opola, Nina Tomczak z Głogówka, Zespół LIGOCKIE WRZOSY z Prószkowa, Zespół ŁOŚKI z Łosiowa, Chór TALIS CANTUS z Otmuchowa, Zespół PÓŁNUTKI II z Dytmarowa, Zespół RADOŚĆ ze Skoroszyc, Dominika Sozańska z Włodzienina, Małgorzata Marfiany z Nysy, Zespół UŚMIECH z Jasienicy Dolnej, Paweł Pyclik ze Skoroszyc, Ewelina Kobylańska z Łambinowic, Natalia Kutyła z Łambinowic, Bartłomiej Broniewski z Nysy, Zespół wokalny z Gimnazjum Nr 1 w Nysie, Zespół GAUDII) we wspaniały, nostalgiczny sposób ukazały wagę takich słów jak „Niepodległość” i „Ojczyzna”.

W gminie Lubsza, w przeddzień Dnia Niepodległości, wójt Bogusław Gąsiorowski spotkał się wraz z mieszkańcami w hali sportowej lubszańskiej szkoły. Dzieci z terenu całej gminy przygotowały program artystyczny, podczas którego zaprezentowano najbardziej znane pieśni oraz wiersze patriotyczne. Nie zabrakło również repertuaru wojskowego, co z pewnością przypadło do gustu licznie zgromadzonym na sali kombatantom. Obecny na uroczystości etatowy członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Janusz Gil podkreślał podczas przemówienia, mając w pamięci ideę i myśl zawartą w Święcie Niepodległości pragnie podziękować za możliwość wspólnego świętowania i radowania się z tego, że możemy żyć w wolnym i demokratycznym kraju.

W rocznicę Odzyskania Niepodległości świętowano, jak powiat długi i szeroki. Podniosłe, patriotyczne uroczystości przeplatały się z radosnymi wydarzeniami. Wszędzie jednak, bez wyjątku, dało się odczuć ducha polskości. Polskości pozbawionej jakże typowego dla niej smutku i zadumy. Przepełnionej szczęściem z posiadanej wolności.

B.J./K.Ł.

 

Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Po jej zakończeniu delegacje władz samorządowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz szkół gimnazjalnych

i ponadgimnazjalnych złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II Wojny Światowej.

Następnie, na Placu Zamkowym, odbył się Przegląd Wojsk oraz Apel Pamięci.

 

 

 

 

W czasie uroczystości na Zamku Piastów Śląskich brązowy medal „Za Zasługi Obronności Kraju” decyzją Ministra Obrony Narodowej otrzymał Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Patriotyczny występ przygotowały zespoły z brzeskiego Klubu Wojskowego.

 

 

 

Dzień Niepodległości W Lubszy. Dzieci z terenu całej gminy przygotowały program artystyczny wypełniony znanymi pieśniami i wierszami patriotycznymi. Nie zabrakło również repertuaru wojskowego, który przypadł do gustu licznie zgromadzonym na Sali kombatantom.

 

 

Świętowano również w Olszance, Grodkowie i Lewinie Brzeskim. W 94. rocznicę odzyskania niepodległości w całym

Powiecie Brzeskim odbył się szereg wydarzeń upamiętniających tych, dzięki którym Polska stała się wolnym krajem.

 

 

 

 

 

 

Dzień Niepodległości można było obchodzić w rozmaity sposób. Wiele miłośników zdrowego spędzania wolnego czasu przybyło

pod ratusz, aby wziąć udział w II Brzeskim Biegu Niepodległości, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Brzegu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydrukuj stronę