Karty telefoniczne, widokówki, puchary i okolicznościowe medale – w Brzegu otwarto dziś wystawę poświęconą historii Polskiego Związku Piłki Nożnej. Federacja w tym roku obchodzi jubileusz stulecia. Z tej okazji na Stadionie Miejskim w Brzegu uroczyście udostępniono piłkarskie pamiątki od lokalnych i krajowych kolekcjonerów.

– W tym roku nasze spotkanie poświęcamy wydarzeniu sportowemu – mówi Zdzisław Bagiński, jeden z organizatorów XXI Brzeskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej. – Dokładnie 100 lat temu swoją działalność rozpoczął Polski Związek Piłki Nożnej. Wśród eksponatów są pamiątki piłkarskie z klubów, pokazujemy historie mistrzostw świata i Europy. Mamy znaczki, karty telefonicznie, a nawet kapsle oraz etykietki z butelek z wizerunkami piłkarzy.

„Przed samymi świętami, bo w dniach 20 i 21 bm. odbył się w Warszawie zjazd towarzystw sportowych wszystkich ziem polskich, na którym ukonstytuowano P.Z.P.N” – napisał w grudniu 1919 roku Ilustrowany Kurier Codzienny. Ta lakoniczna notatka jest jedną z niewielu relacji, która opisuje powstanie Polskiego Związku Piłki Nożnej. 98 lat temu reprezentacja Polski zagrała pierwszy oficjalny mecz.  Przegraliśmy z Węgrami 0:1, ale dla PZPN był to krok milowy w jego działalności. Dwa lata później związek został przyjęty w poczet członków FIFA, dzięki czemu mogliśmy już występować na międzynarodowych imprezach, jako kadra Polski. W 1924 roku oficjalnie debiutujemy na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Wtedy tak naprawdę rozpoczyna się prawdziwy rozkwit działalności Polskiego Związku Piłki Nożnej. Rejestracje wielu klubów, tysięcy zawodników i setek sędziów. Dziś w Brzegu wracamy do historii najważniejszej dyscypliny sportowej w kraju.

Sam powiat również ma tradycje piłkarskie. Brzeski stadion został już wybudowany w latach 1925-1926. Dziś po gruntownej modernizacji to jeden z najpiękniejszych obiektów w regionie, doceniony i dostrzeżony przez władze PZPN. Niemal każdego roku rozgrywane są tutaj międzynarodowe spotkania drużyn młodzieżowych.

Dodajmy, że wystawę można zwiedzać w dniach: 18-20 października w godzinach od 10-17. Wstęp bezpłatny.

 

Wydrukuj stronę