Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

 

            W Brzegu, przy ulicy Wyszyńskiego 23, od 1999 roku funkcjonuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Placówka realizuje zdania z zakresu pomocy społecznej oraz działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Do zadań PCPR należy: organizowanie opieki w rodzinach zastępczych, udzielanie pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania umieszczonych w nich dzieci; zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców; organizowanie i prowadzenie placówek opiekuńczo – wychowawczych dla dzieci i młodzieży; prowadzenie i rozwój infrastruktury domów pomocy społecznej o zasięgu ponad gminnym; prowadzenie mieszkań chronionych; nadzór nad działalnością całodobowych placówek opiekuńczo wychowawczych i umieszczaniem w nich skierowanych dzieci.

 
Szerokie spektrum działania

 

            Dzięki działalności PCPR w powiecie brzeskim stworzony został bardzo rozległy wachlarz działań mających na celu szeroko pojętą pomoc społeczną. Na terenie powiatu znajdują się dwa domy pomocy społecznej (Dom Pomocy Społecznej w Grodkowie dla osób w podeszłym wieku przeznaczonym oraz Dom Pomocy Społecznej Jędrzejowie dla mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie) oraz trzy placówki opiekuńczo – wychowawcze (dwie placówki socjalizacyjne i jedna wielofunkcyjna: Dom Dziecka w Skorogoszczy, ul. Zamkowa 23, Dom Dziecka w Strzegowie, Strzegów 35, Zespół Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Szansa” w Brzegu, ul. Poprzeczna), które mają za zadanie organizowanie pomocy społecznej, przeznaczonej dla dzieci i młodzieży pozbawionych częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej oraz niedostosowanych społecznie. Na naszym terenie istnieje też mieszkanie chronione, w którym może przebywać osoba usamodzielniana, ponosząc przy tym jedynie część kosztów jego utrzymania. Funkcjonują również rodziny zastępcze, czyli formy prawnej opieki nad małoletnim dzieckiem, którego biologiczni rodzice są nieznani, pozbawieni władzy rodzicielskiej lub którym ograniczono władzę rodzicielską.

 

           

 

Rehabilitacja zawodowa i społeczna

 

            To nie wszystkie elementy, które koordynuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jednostka zajmuje się również rehabilitacją zawodową i społeczną, a w szczególności: dofinansowaniem indywidualnym osób niepełnosprawnych do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych oraz uczestnictwa osób niepełnosprawnych w zadaniach z zakresu sportu, turystyki, kultury i rekreacji. Dofinansowanie uzyskać mogą ponadto osoby, które potrzebują zakupić sprzęt rehabilitacyjny lub ortopedyczny. PCPR wspiera również działania mające na celu likwidację barier architektonicznych, technicznych i komunikacyjnych związanych z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.

 

            Jednym z najważniejszych zadań jednostki jest dofinansowanie utrzymania i działania warsztatów terapii zajęciowej, w których osobom niepełnosprawnym i niezdolnym do pracy stwarzane są możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej, tak aby osoby te uzyskały umiejętności niezbędne do podjęcia zatrudnienia. W warsztatach terapii zajęciowej prowadzona jest także działalność rekreacyjna, kulturalna i sportowa, a dla uczestników organizowane są liczne wyjazdy, wycieczki, wyjścia na imprezy kulturalne, zabawy i biwaki. Podopieczni WTZ biorą też udział w zawodach sportowych o zasięgu lokalnym, krajowym a nawet zagranicznym.

 

 

 

Stwarzanie możliwości rozwoju

 

            Powiat brzeski, przy udziale Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, prowadzi szereg projektów związanych z szeroko pojętym wsparciem dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. Jednym z nich jest projekt o nazwie „Aktywny Samorząd”. Dzięki niemu osoby posiadające dysfunkcje narządu ruchu mogą starać się o dofinansowanie zakupu specjalistycznego oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, a także dofinansowanie niezbędnych jego napraw i przeglądów. Wsparcie mogą uzyskać również osoby niepełnosprawne pragnące uzyskać prawo jazdy kategorii B oraz osoby z dysfunkcją wzroku, które potrzebują zakupienia urządzeń lektorskich i brailowskich, a także niezbędnego oprogramowania (te osoby mogą uzyskać również dofinansowanie do szkoleń w zakresie obsługi nabytego sprzętu). Program zakłada również pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki osoby zależnej.

 

            Dzięki projektowi „Aktywizacja zawodowa i społeczna wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych i osób niepełnosprawnych” w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie zatrudniony został doradca do spraw osób niepełnosprawnych, do którego zadań należy udzielanie informacji o prawach i uprawnieniach osób niepełnosprawnych; jednostkach realizujących zadania na rzecz osób niepełnosprawnych; warunkach, jakie należy spełniać by móc ubiegać się o dofinansowane ze środków PFRON w ramach rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, a także dotyczących procedur składania wniosków o dofinansowanie, dokumentów jakie należy dołączyć do wniosku i udzielanie pomocy osobom niepełnosprawnym przy ich wypełnianiu.

 

            Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje również dwa projekty w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII Promocja integracji społecznej. Pierwszy z nich „Dajmy sobie szansę” (realizowany od 14.11.2011 do 30.11.2013) przeznaczony jest dla dwudziestu osób niepełnosprawnych, niezatrudnionych, w wieku aktywności zawodowej, z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, a w szczególności dla osób powyżej 50 roku życia. Uczestnicy projektu otrzymują wsparcie doradcy zawodowego i socjalnego, radcy prawnego oraz psychologa, uczestniczą w pięciodniowych warsztatach szkoleniowych w Kotlinie Kłodzkiej, biorą udział w kursach i szkoleniach dostosowanych do potrzeb rynku pracy, przechodzą niezbędne badania lekarskie, a także odbywają dziewięciomiesięczne staże u pracodawców.

 

            Drugi z projektów, o nazwie „Aktywizacja zawodowa i społeczna wychowanków placówek opiekuńczo wychowawczych i osób niepełnosprawnych” (realizowany od 01.01.2012 do 31.12 2012) przeznaczony jest dla 75 osób (w tym dla 52 osób niepełnosprawnych, bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo, osób niepełnosprawnych zatrudnionych, zagrożonych utratą miejsca pracy, w wieku aktywności zawodowej, z ważnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oraz 23 wychowanków pieczy zastępczej). W ramach projektu uczestnicy otrzymują wsparcie doradców zawodowych i socjalnych, radcy prawnego oraz psychologa, uczestniczą w turnusie rehabilitacyjnym dla osób niepełnosprawnych połączony z zajęciami prowadzonymi przez doradców, przechodzą indywidualne zajęcia rehabilitacyjne oraz kursy i szkolenia dostosowane do potrzeb rynku pracy. Wychowankowie pieczy zastępczej uczestniczą zaś w obozie żeglarskim połączonym z zajęciami prowadzonym przez doradców.

 

 

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie znajduje się przy ulicy Wyszyńskiego 23 w Brzegu. Godziny urzędowania 7.15 – 15.15, od poniedziałku do piątku. Telefon 77/ 416-95-05

 

 

 

Rzecznik Prasowy Starosty

 

Krystian Ławreniuk
Wydrukuj stronę