W Brzeskim Centrum Medycznym został zrealizowany projekt ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020 pn.: „Podniesienie wydajności usług medycznych w zakresie leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów poprzez wyposażenie bloku operacyjnego w Brzeskim Centrum Medycznym” w ramach Poddziałanie 10.1.1 Infrastruktura ochrony zdrowia w zakresie profilaktyki zdrowotnej mieszkańców regionu RPO WO 2014- 2020 pn. Dostawa tomografu komputerowego wraz ze stacją opisową lekarską i automatycznym jednogłowicowym wstrzykiwaczem środka cieniującego wraz z adaptacją pomieszczeń dla Brzeskiego Centrum Medycznego w ramach projektu: Podniesienie jakości i wydajności usług medycznych w zakresie leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów poprzez zakup nowoczesnego tomografu komputerowego do Pracowni Diagnostyki Obrazowej oraz innego sprzętu w Brzeskim Centrum Medycznym.

Wartość zamówienia:
1 368 846,29 zł netto, wartość brutto (wraz z VAT) 1 535 061,76 zł
dofinansowanie w 85 % z UE w tym:

1. Tomograf komputerowy wraz ze stacją opisową lekarską i automatycznym jednogłowicowym wstrzykiwaczem środka cieniującego – 1 komplet 1 091 874,94 zł

2. Adaptacja pomieszczeń całość robót 443 186,82 zł.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej BCM został zainstalowany nowoczesny tomograf komputerowy firmy SIMENS rodziny SOMATOM go.Up .Tomograf przeznaczony jest do badania całego ciała, co oznacza, że możemy zbadać praktycznie każdą okolicę anatomiczną tj. głowę , klatkę piersiową , jamę brzuszną , stawy jak również, w razie konieczności, możemy wykonywać badanie dwóch lub trzech okolic anatomicznych w trakcie jednego badania. Wykonywanie w jednym czasie kilku okolic anatomicznych znajduje swoje uzasadnienie np. w przypadku urazów wielonarządowych. Tomograf posiada detektor 32 rzędowy i w zastosowanej w tym tomografie technologii w trakcie jednego obrotu lampy uzyskujemy 64 warstwy. Technika ta umożliwia skrócenie czasu skanowania,
a tym samym zmniejszenie liczby artefaktów ruchowych jak również skrócenie czasu wstrzymywania oddechu przez pacjenta. Zaawansowana technologia detektora Stellar wraz z systemem rekonstrukcji SAFIRE pozwala osiągnąć doskonała jakość obrazów przy niskich poziomach dawek. Maksymalna długość badanego obszaru to 160 cm. Średnica otworu gantry wynosi 70 cm , a udźwig stołu 227 kg. Tomograf sprzężony jest z automatycznym dwugłowicowym wstrzykiwaczem środka kontrastowego, co umożliwia przeprowadzanie badań z kontrastem – jedno- lub wielofazowych jak również badań naczyniowych. Równocześnie została zainstalowana lekarska stacja diagnostyczna wyposażona w oprogramowanie umożliwiająca ocenę wykonanych na tomografie badań przez lekarza radiologa.
Wśród stwierdzonych najpoważniejszych uniedogodnień w funkcjonowaniu Pracowni należy wskazać przede wszystkim brak własnego tomografu komputerowego przez co Szpital był zmuszony do korzystania z usług firmy zewnętrznej. Problemem było również znaczne zużycie i przestarzała technologia aparatów USG, ich częste awarie oraz wysokie koszty naprawy. Dzięki zrealizowanym projektom unijnym Pracownia Diagnostyki Obrazowej BCM została wyposażona w nowoczesny tomograf, nastąpiła wymiana sprzętu USG oraz wykonano adaptację istniejących pomieszczeń pracowni. Wdrożenie projektu przyczyni się do poprawy sytuacji faktycznej poprzez całkowite zniwelowanie ograniczeń szpitala oraz zmniejszenie skali problemu społecznego.
Obecnie w Pracowni Diagnostyki Obrazowej wykonywane będą badania TK dla pacjentów Brzeskiego Centrum Medycznego. Czynione są również starania o zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie badań ambulatoryjnych TK. Podpisanie kontraktu z NFZ poprawi dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu brzeskiego jak i powiatów ościennych. Dzięki nabyciu specjalistycznego sprzętu medycznego nastąpi wzrost przystosowania Pracowni Diagnostyki Obrazowej w Brzeskim Centrum Medycznym do świadczenia usług zdrowotnych na wysokim poziomie.