Ogólniak z Brzegu i Grodkowa, a także Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie mogą liczyć na wsparcie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Stosowne porozumienia zostały zawarte kilka dni temu w siedzibie nyskiej uczelni. W oficjalnym komunikacie na pwsz.nysa.pl czytamy, że „szkoły średnie będą współpracować w zakresie działalności dydaktycznej i popularyzującej wiedzę, której celem jest podniesienie jakości kształcenia, poszerzenie oferty edukacyjnej. PWSZ w Nysie będzie m.in. wspierać szkoły w zakresie doradztwa zawodowego, podniesienia świadomości młodzieży w podejmowaniu samodzielnych i trafnych decyzji dotyczących dalszego wyboru kierunku kształcenia i zawodu”. Tym samym zyskają nie tylko uczniowie, ale również sami nauczyciele.

– Mam nadzieje, że nasi uczniowie dostrzegą taką placówkę, jaką ma Nysa, a nie będą patrzeć wyłącznie przez pryzmat dużych uczelni, jak uniwersytety, czy politechniki – mówi Katarzyna Grochowska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. – W trakcie wizyty studyjnej widzieliśmy, że szkoła ma naprawdę dobre warunki do edukacji. Świetny wydział kształcący pielęgniarki, czy ratowników medycznych. Chcieliśmy pokazać, że są inne możliwości kształcenia w mniejszych miastach, a nie tylko duże ośrodki, jak Opole i Wrocław. Ponadto zyskają nie tylko uczniowie, ale również grono pedagogiczne. Będziemy wymieniać się doświadczeniami, poznamy metodykę pracy tamtejszych wykładowców.

Możliwości współpracy dobrze ocenia również wicestarosta Ewa Smolińska.

– Nyska uczelnia bardzo dobrze kształci zawodowo. Tutaj duży nacisk kładzie się na zajęcia praktyczne, dlatego liczymy, że część naszej młodzieży wybierze właśnie kierunki na PWSZ. Myślę, że ta współpraca będzie się rozwijać i rozszerzy się na kolejne nasze szkoły – dodaje na koniec Smolińska.