W dniach 22-23 stycznia na terenie powiatu brzeskiego przebywała delegacja Narodowego Instytutu Dziedzictwa na czele z zastępcą dyrektora tej instytucji Mariuszem Czubą. Wspólnie z władzami Powiatu oraz samorządowcami z Olszanki i Lewina Brzeskiego odwiedzili zagrożone zabytkowe obiekty kościołów pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu, pw. św. Józefa Robotnika w Obórkach, Michałowie oraz pw. św. Piotra i Pawła w Lewinie Brzeskim. W trakcie wizyty ekspertów Narodowego Instytutu Dziedzictwa, starosta Jacek Monkiewicz oraz Arletta Kostrzewa rozmawiali także o dalszych działaniach zmierzając do rewitalizacji wspomnianych zabytków. Goście zwiedzili również wzorowo utrzymane świątynie w Małujowicach i Krzyżowicach.

Kościół w Obórkach, dotychczas  datowany na XVI w. zaliczany jest do najstarszych obiektów drewnianych w Polsce. Natomiast sakralne obiekty w Michałowie i Lewinie Brzeskim są jednymi z najcenniejszych ewangelickich kościołów śląskich z zachowanym w większości oryginalnym wyposażeniem wnętrza.