Nie ucichły jeszcze dźwięki orkiestr wojskowych, które rozbrzmiewały w naszym mieście od 10 do 12 czerwca, a mieszkańcy Brzegu mogli już uczestniczyć w kolejnym festiwalu, będącym częścią corocznego Święta Powiatu. Tym razem Starosta Powiatu Brzeskiego wraz z Polskim Związkiem Łowieckim zaprosili w mury dolnośląskiego Wawelu myśliwych i sygnalistów oraz wszystkich tych, którym bliska jest tradycja łowiecka.
XVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej organizowany jest nieprzerwalnie od 1996 roku, za każdym razem w innym rejonie kraju. W dniach 17-19 czerwca 2011 roku po raz pierwszy gościł, w murach Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

Głównym wydarzeniem festiwalu był XVI Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”, w którym rywalizowało ponad 50 zespołów sygnalistów myśliwskich z całego kraju. Równolegle przeprowadzona została również rywalizacja o zasięgu wojewódzkim. Dużą atrakcją był także XII Ogólnopolski Konkurs Muzyki Myśliwskiej, w którym oprócz zespołów sygnalistów myśliwskich, wystąpiły chóry, orkiestry i inne zespoły muzyczne z repertuarem pieśni i utworów instrumentalnych o tematyce łowieckiej.
W drugi dzień trwania imprezy korowód myśliwych przeszedł przez ulice miasta, a następnie udał się do kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego gdzie przy akompaniamencie rogów myśliwskich, odprawiona została msza św. Hubertowska w intencji wszystkich uczestników festiwalu oraz sygnalistów myśliwskich, którzy już odeszli .
W programie XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej nie zabrakło pomniejszych imprez towarzyszących. Odbyły się zarówno wystawy przyrodniczo-łowieckie i literacko-plastyczne, pokaz wabienia zwierzyny łownej jak i biesiada myśliwska.
Impreza przyciągnęła do Brzegu sygnalistów i sympatyków myślistwa nie tylko z terenu całej Polski, ale także spoza jej granic – w festiwalu udział wzięli członkowie kół łowieckich z Czech, Ukrainy i Niemiec. Kończący Święto Powiatu Brzeskiego XVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej był okazją do spotkania braci łowieckiej, rywalizacji, powstania nowych kompozycji i opracowań muzycznych, a także wspaniałym sposobem promocji kultury myśliwskiej. Pasji, która towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, a która na naszych ziemiach ma bardzo bogate korzenie.
 

K.Ł

Wydrukuj stronę