13 maja w Sali Stropowej brzeskiego ratusza odbyła się konferencja szkoleniowa
z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej. Patronami imprezy byli: Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Burmistrz miasta Brzeg oraz Starostwo Powiatowe w Brzegu.

„… iść przed siebie, to znaczy mieć świadomość celu”. Słowa Jana Pawła II, wypowiedziane w 1979 roku na krakowskich Błoniach, stały się mottem piątkowego spotkania.

Mottem bardzo wymownym, bowiem zawierającym cały sens pracy w zawodzie, w którym niejednokrotnie ma się bezpośredni wpływ na życie ludzkie. Zawodzie, który często znajduje się w cieniu innych przedstawicieli służb medycznych, a który nie jest
w żadnym wypadku od nich mniej ważny. To właśnie pielęgniarki i położne sprawują na co dzień opiekę medyczną nad chorymi, asystują lekarzom podczas zabiegów, wypełniają ich zalecenia w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, a także zajmują się szeroko rozumianą edukacją zdrowotną i promocją zdrowia.
„Aby dobrze wykonywać ten zawód trzeba ciągle się szkolić. W branży medycznej wszystko zmienia się w zawrotnym tempie, ewoluuje, a pielęgniarki i położne, podobnie jak lekarze specjaliści, nie mogą sobie pozwolić na to by zostać w tyle i nie nadążać za osiągnięciami współczesnej medycyny” – mówi jedna z uczestniczek konferencji.
Podczas piątkowego spotkania poruszono między innymi takie tematy jak: „Inteligencja emocjonalna w życiu codziennym i zawodowym”, „Zapobieganie powikłaniom zakaźnym i niezakaźnym w terapii dożylnej” oraz „Uwarunkowania sytuacji konfliktowych
i zachowań agresywnych w relacji pielęgniarka – pacjent”.
Dyskutowano również o realiach polskiej służby zdrowia i o tym jak sprawić by zaczęły wreszcie przypominać te, z którymi mają do czynienia służby medyczne z krajów zachodniej Europy. Głównym tematami były jednak doskonalenie swoich umiejętności oraz wymiana doświadczeń zawodowych.
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych zakończyła w Brzegu msza święta celebrowana w kościele p.w. Świętego Mikołaja.