Na dzień 15 października przypada Święto Białej Laski – Międzynarodowy Dzień Niewidomych – obchodzone cyklicznie od roku 1946. Biała laska jest używana przez osoby niewidome jako pomoc do poruszania się i sygnał dla osób sprawnych, służy do odnajdywania przeszkód w otoczeniu.

Z tej właśnie okazji Polski Związek Niewidomych – Koło w Brzegu zorganizowało 20 października br. w restauracji „Herbowa” w Brzegu spotkanie pn. „Biała Laska”. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Dyrektor Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Opolskiego Henryk Papuga, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Brzegu oraz licznie zgromadzeni goście i członkowie koła.

Gości przywitał prezes związku Czesław Prus oraz złożył serdeczne podziękowania swojemu zastępcy Panu Zbigniewowi Pasternakowi za jego bezinteresowne zaangażowanie w działalność związku. Zebrani usłyszeli także historię człowieka, dzięki któremu ustanowiono Dzień Białej Laski. W 1921 r. młody brytyjski fotograf stracił w wypadku wzrok. Jego ociemniały kolega namawiał go, aby pomimo wypadku nie załamywał się, wychodził z domu i żył tak jak przed utratą wzroku. Fotograf, aby lepiej poruszać się po ulicach, korzystał z laski, którą z czasem ze względów bezpieczeństwa pomalowano na biało. Od tej pory biała laska jest symbolem osoby niewidomej.

Tego typu spotkania są wspaniałą formą integracji osób niewidomych, dzięki temu mogą oni wyjść z domów, spotkać się z osobami borykającymi się na co dzień z tymi samymi problemami, wymienić się doświadczeniami i wzajemnie się wspierać. Niespełna trzy tygodnie wcześniej przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych – Koło w Brzegu uczestniczyli również w Jarmarku Kolekcjonerskim na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy osób niewidomych i niedowidzących, jest również okazją do uświadomienia osobom zdrowym, że ludzie dotknięci tą niepełnosprawnością chcą i mogą sprawnie funkcjonować w naszym społeczeństwie.
 
 
M.S.
Wydrukuj stronę