Dnia 16 września br. odbyła się w Brzegu międzynarodowa konferencja Państwowych Straży Pożarnych pod nazwą „Ratownictwo specjalistyczne w systemie obrony cywilnej”.

Organizatorem wydarzenia była Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Opolu oraz Komenda Powiatowa w Brzegu reprezentowana przez st. bryg. Andrzeja Kwiatkowskiego – komendanta jednostki. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele samorządów; Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. Samorządy oprócz służb ratowniczych odgrywają istotną rolę w systemie obrony cywilnej. Pod kierowników jednostek samorządowych podlegają bowiem centra zarządzania kryzysowego. Uczestnicy konferencji którzy przybyli m. in. z Niemiec, Portugalii, Francji i Czech rozmawiali na temat funkcjonowania specjalistycznych grup strażackich, a także o współpracy międzynarodowej w przypadku zaistnienia takiej potrzeby. W ramach konferencji odbyło się wiele paneli dyskusyjnych oraz pokazów technicznych służb ratowniczych.

Wojciech Komarzyński