Już po raz dwudziesty w Ohmbach (Powiat Kusel) odbyły się Europejskie Targi Chłopskie propagujące rękodzielnictwo, płody rolne, rzemiosło artystyczne i prezentujące regiony, które są partnerami niemieckiego powiatu Kusel.

Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Henryk Mazurkiewicz wraz ze Starostą Powiatu Horodenka Bogdanem Kobylańskim i jego zastępcami (przed wyjazdem do Kusel).

Stoisko powiatu brzeskiego w Kusel

Występy ognistego zespołu z Węgier

Stoiska powiatu brzeskiego – jabłka, słodycze, wiklina, pisanki, witraże i doskonałe placki, pierogi i bigos.

 

Na tegorocznych targach promowały się dwa francuskie regiony, Niemcy, Finowie, Węgrzy, Włosi, Ukraińcy (po raz pierwszy) oraz reprezentujący Polskę- powiat brzeski. Każdy region proponował zwiedzającym degustację regionalnych produktów. Powiat brzeski polecał bigos, pierogi i placki ziemniaczane przygotowane przez gospodynie z Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic, owoce z ekologicznych upraw, wyroby wikliniarskie, pisanki, witraże, wyroby cukiernicze brzeskiej „Odry” oraz albumy, informatory i ulotki pierwszego kontaktu promujące uroki naszego powiatu.

W ciągu dwóch dni 17/18 września br. 140 targowych stoisk zwiedziło około 30 tys. osób. Powiat brzeski reprezentowali w tym roku: Andrzej Kostrzewa – Radny Rady Powiatu Brzeskiego, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego, Tomasz Komarnicki – Radny Rady Powiatu Brzeskiego, przewodniczący Komisji Zdrowia oraz obsługa stoiska – Małgorzata Stanowska, Brygida Jakubowicz i Leszek Wirga. Organizatorzy – Starostwo Powiatowe w Kusel – zapewnili gościom bardzo dużo atrakcji: występy lokalnych i zaproszonych z Europy zespołów folklorystycznych, degustacje regionalnych przysmaków m.in. francuskich serów, ślimaków, niemieckiego pieczywa, wędlin i nalewek, polskich słodyczy, fińskich ryb, owoców morza, węgierskiego gulaszu i wielu innych pyszności. Ponadto na oficjalnym spotkaniu władz zaprzyjaźnionych powiatów była okazja do rozmów o dalszych wspólnych europejskich projektach. Dzięki podpisaniu partnerstwa z Powiatem Kusel, powiat brzeski miał okazję po raz pierwszy zabrać na targi swoich partnerów z Powiatu Horodenka na Ukrainie. To cenne doświadczenie na pewno przyda się w momencie wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej, gdyż pozwala na własne oczy ocenić naszym ukraińskim gościom jak korzystna jest idea spójności wszystkich państw europejskich.
 
 
 
 
 
Wydrukuj stronę