Żyją obok nas, ciężko pracują, mają rodziny i swoje problemy, a jednak znajdują czas i chęć aby nieść pomoc innym, nie zastanawiając się jak cennym darem obdarzają ludzkość. Honorowi Dawcy Krwi uosabiają to, co we wszystkich ludziach najlepsze – humanitaryzm, empatię, współczucie.

Brzeskie środowisko HDK przoduje w realizowaniu statutowych działań Polskiego czerwonego Krzyża. W 2010 r. „brzeżanie” oddali już 2000 litrów krwi, jest to o ok. 200 litrów więcej niż w ubiegłym roku.

2 grudnia prezes PCK Walerian Twardzik, kierownik PCK Wioletta Wrębiak-Zięba oraz zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczyński, Prezes Rejonowej Rady Zarządu Krwiodawców Krzysztof Jachniewicz, Prezes Zarządu Okręgowego PCK w Opolu Elwira Bury oraz dr Wejner-Szokalska – kierownik brzeskiego Punktu Krwiodawstwa i Halina Marszałek – prezes Związku Zawodowego „Metalowców” spotkali się w Ratuszu aby świętować Dni Honorowego Krwiodawstwa.
W czasie uroczystości w imieniu Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego Brygida Jakubowicz odznaczyła Medalem X-lecia Powiatu Brzeskiego pracownika Agrometu Józefa Oleksy, który jest prawdziwym rekordzistą jeśli chodzi o ilość oddanej krwi. Ponadto burmistrz Wojciech Huczyński odznaczył Medalem dwóch pracowników Agrometu z Klubu Honorowych Dawców Krwi – Ryszarda Borowskiego i Andrzeja Milcarza.
Medale Zasłużony Dawca Krwi I stopnia za oddanie ponad 18 litrów krwi (mężczyźni) z rąk Waleriana Twardzika otrzymali: Krzysztof Bryczek, Józef Buszta, Krzysztof Czaplejewicz, Grzegorz Czaplejewicz, Andrzej Iżewski, Czesław Janicki, Waldemar Lechowicz, Adam Łebzuch, Jacek Markowicz, Sebastian Pęcak, Radosław Pieczykolan, Adam Pniewski, Tomasz Rostkowski, Mirosław Sapeta, Krzysztof Skurski, Grzegorz Skibiński, Jarosław Stefański, Jan Szkółka, Jacek Wołoszyn oraz za oddanie 15 litrów krwi (kobiety) – Iwona Bułkowska. Medale Pamiątkowe PCK otrzymali: Wiesław Brzeziński, Henryk Dobrowski, Dariusz Gierula, Edward Iwańczyk, Mariusz Mańkowski, Agnieszka Solska, Edyta Waligórska, Waldemar Wierzbicki.
Spotkanie uatrakcyjnił występ młodzieży ze szkół I LO, II LO i ZSE będących społecznymi instruktorami młodzieżowymi PCK. Młodzież recytowała wiersze, które wpłynęły na PCK-owski konkurs „Krew człowieka darem życia”. Spontaniczny, wzruszający i artystycznie przygotowany występ na pewno pomoże przyciągnąć potencjalnych krwiodawców do podjęcia najlepszej w życiu decyzji – pomocy innym ludziom w odzyskaniu zdrowia i ratowaniu życia. Prezes PCK Walerian Twardzik, oraz wszyscy goście, którzy zabrali głos podczas uroczystości podkreślali, jak ważne jest szerzenie Ruchu Honorowych urządzając turnieje siatkówki, zawody strzeleckie, festyny, a także koncerty charytatywne, których przykładem może być organizowany w tym roku wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Brzegu koncert Pawła Kukiza dla powodzian.

Rzecznik Prasowy Starosty

Brygida Jakubowicz