Przyjechali 29 maja popołudniu po 22 godzinnej podróży. Polska przywitała ich słoneczkiem. Swój kraj – Ukrainę – większość opuściła po raz pierwszy. Pierwsze wrażenia były – jak mówią – bardzo pozytywne, bo nasze kraje, aż tak bardzo się nie różnią. 16 osób- uczniów szkoły z Horodenki oraz 3 opiekunów, w ramach wymiany młodzieży w dniach 29.05. – 4.06.br. odwiedziło na zaproszenie starosty Macieja Stefańskiego powiat brzeski. Ukraińską młodzieżą opiekowali się: Iwan Antoshko (dyr. szkoły I i II st. w Horodence), Galyna Vizhnyak (nauczycielka matematyki), Irena Savchynlryna (tłumacz). Bezpośrednim organizatorem przyjazdu była dyrekcja dwóch szkół – Renata Listowska dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu i Monika Jurek dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu oraz Radni Rady Powiatu Brzeskiego – Klemens Jakubowski i Jacek Hargot. Szczególnie duży wkład pracy i wkład finansowy w przyjazd gości wniósł wiceprzewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Klemens Jakubowski. W ciągu tygodniowego pobytu młodzież z Ukrainy miała okazję zwiedzić m.in. zabytki Brzegu i Wrocławia, wziąć udział w święcie brzeskiej młodzieży „Georgianum” organizowanym przez ZSB, odwiedzić kręgielnię i na zaproszenie radnego Klemensa Jakubowskiego bawić się na organizowanym już tradycyjnie w Lubszy – Dniu Dziecka. Ciekawie wyglądały te wspólne lekcje , gdzie wśród zabawy następowało wzajemne uczenie języków polskiego i ukraińskiego. Miłym akcentem było przekazanie prezentów dla szkoły w Horodence nie tylko od czterech szkół biorących udział w Georgianum, ale także Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Brzegu, ZSR i LO w Grodkowie, ZSB, ZSZ nr 1, LO nr 1 oraz ZSE. Zwiedzając Zamek Piastów Śląskich w Brzegu uczniowie ZSB, ZSZ nr 1 oraz szkoły z Horodenki spotkali się z władzami powiatu brzeskiego reprezentowanymi przez Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Mazurkiewiczaoraz radnych Klemensa Jakubowskiego oraz Jacka Hargota. W spotkaniu uczestniczyły też nauczycielki (współorganizatorki przyjazdu młodzieży) Iwona Strona – Muszczyńska z ZSB i Dorota Witoszyńska z ZSZ nr 1. Wizyta na Zamku Piastów Śląskich miała charakter bardzo nostalgiczny i na pewno bardzo związała młodzież z Polski i Ukrainy. Takiego nostalgicznego charakteru nadało niewątpliwie wystąpienie Henryka Mazurkiewicza, który urodził się w pobliżu Horodenki, a Polskę i Ukrainę uważa za swoją Ojczyznę. Goście z Ukrainy otrzymali na spotkaniu z rąk starosty Macieja Stefańskiego upominki i słodycze. Starosta Maciej Stefański witając ukraińską młodzież w przededniu wspólnie organizowanego Euro 2012, powiedział że następnym krokiem w nawiązywaniu kontaktu powinno być wspólne członkostwo w Unii Europejskiej. Oczywiście cały pobyt młodzieży upłynął pod znakiem zbliżającego się EURO 2012. Temat ten zdominował wiele rozmów, bardzo było miło nam Polakom usłyszeć, że Ukraina jest nam wdzięczna za deklaracje wspólnego zorganizowania tej ważnej dla światowej piłki nożnej imprezy. Miło było też słyszeć, że region Iwano – Frankowsk, z którego pochodzą nasi partnerzy, popiera plany wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Nasi sąsiedzi dopytywali się o korzyści wynikające z wejścia do unii, ale też chcieli znać zagrożenia i komplikacje z tym związane. Okazuje się, że „wielka polityka” nie zawsze idzie w parze ze zdaniem młodych ludzi, którzy mają własne cele i marzenia. Po kilkudniowym pobycie można pokusić się o krótkie podsumowanie wizyty. Na pewno organizatorzy stanęli na wysokości zadania, szczególne wyrazy uznania należą się rodzinom, które gościły młodzież z Ukrainy. To dzięki nim nastąpiło bezpośrednie poznawanie polskich zwyczajów, w tym na pewno kulinarnych. I to dzięki nim nasi ukraińscy partnerzy mogli ocenić przysłowiową polską gościnność. Nawiązały się też osobiste przyjaźnie i być może dużo głębsze uczucia, bo ukraińskie dziewczyny są nie tylko mądre, ale bardzo piękne, wzrok brzeżanek przyciągali też smagli młodzieńcy w regionalnych ukraińskich strojach. A do tego młodzi ludzie obdarowali nas wszystkich rzewnymi ukraińskimi dumkami i polskimi pieśniami narodowymi, nieustannym uśmiechem i podziękowaniami za gościnę.

Rzecznik Prasowy Starosty Brygida Jakubowicz