Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański z artystami: (od lewej) Kazimierzem Kowalskim, Małgorzatą Kulińską, Ewą Szpakowską i Andrzejem Niemierowiczem

Jak co roku 2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi RP. Uroczystość przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Brzegu, 1. Brzeski Pułk Saperów i Muzeum Piastów Śląskich przyciągnęła na dziedziniec zamku zarówno osoby starsze, jak i rodziny z dziećmi i młodzież. Nie zabrakło również przedstawicieli służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich i społecznych.
Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, który podkreślił, że „Z roku na rok, w pierwszy majowy weekend, coraz wyraźniej widać, iż jesteśmy dumni z bycia Polakami. Coraz więcej z nas wywiesza biało-czerwone flagi. Coraz wyraźniej uświadamiamy sobie również, jak wielką wartość stanowi narodowa tożsamość i własne niepodległe państwo. Dlatego też coraz chętniej manifestujemy przywiązanie do polskości i Ojczyzny”.
Po przemówieniu na dziedzińcu „Śląskiego Wawelu” pojawiły się artystki z Klubu Wojskowego 1.BPS, które przygotowały patriotyczny program artystyczny. Zwieńczeniem uroczystości był koncert „Biało-Czerwona: Bo to Polska właśnie” w wykonaniu Kazimierza Kowalskiego (znanego z programów telewizyjnych „Dobry wieczór, tu Łódź” i „Kazimierz Kowalski zaprasza” oraz Programu I Polskiego Radia), Andrzeja Niemierowicza, Małgorzaty Kulińskiej i Ewy Szpakowskiej. Zaprezentowali oni tak znane utwory, jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko” czy „My Pierwsza Brygada” oraz arie z dzieł muzyki poważnej „Straszny Dwór” i „Halka”. Wszyscy uczestnicy Dnia Flagi RP mieli również okazję wziąć udział w pokazie wojskowego, strażackiego i policyjnego sprzętu oraz poczęstować się grochówką i watą cukrową.
Dzień później, uroczystości z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, która odprawiona została w kościele pw. św. Mikołaja w Brzegu. Następnie, na pl. Polonii Amerykańskiej, odbył się apel z udziałem kompanii reprezentacyjnych 1 Brzeskiego Pułku Saperów i Państwowej Straży Pożarnej. Ostatnim punktem programu, który przygotowano już w murach Brzeskiego Centrum Kultury, był występ grupy Antytemat Productions zatytułowany „Niepodległa”.