Dawne gimnazjum książęce w rękach Muzeum Piastów Śląskich

Pierwszy krok do utworzenia w Brzegu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów wykonany. Dziś oficjalnie w formie darowizny przekazano zabytkowy, czterokondygnacyjny budynek dawnego Gimnasium Ilustre na rzecz piastowskiej placówki muzealnej. Następnym krokiem będzie koncepcja zagospodarowania tego obiektu.

– Wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wytyczne i powołamy kolegium doradcze składające się z krajowych specjalistów w tej dziedzinie. Będziemy pracować nad studium wykonawczym.  Następnie rozpiszemy przetarg, wyłonimy wykonawcę i ruszymy z modernizacją tego budynku – tłumaczy Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

– Ten zabytkowy obiekt ma potencjał i musi przejść gruntowny remont – dodaje starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – Muszą być jednak włożone tutaj ogromne środki i liczymy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, przekaże pieniądze na ten cel. My, jako Powiat nie jesteśmy w stanie tak dużego zadania sfinansować. Bez wsparcia strony rządowej nowe muzeum nie powstanie. Ale cieszymy się, bo dziś robimy pierwszy, jakże ważny krok.

Zagospodarowanie i gruntowny remont budynku będzie kosztować co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych.