Reaktywacja współpracy powiatów

 

W październiku 2018 roku samorządy nawiązały stosunki partnerskie wyrażając wolę wzajemnej współpracy. A wszystko to na międzysąsiedzkich zasadach dla dobra mieszkańców obu regionów. W międzyczasie po wyborach zmieniły się władze, następnie przyszła pandemia koronawirusa, która sprawiła, że umowa na trzy lata wylądowała w szufladzie. Teraz nadszedł czas, by współpracę rozpocząć na dobre, nie tylko na papierze.

Wczoraj (24.05) w Starostwie Powiatowym w Brzegu doszło do spotkania samorządowców. Starosta Jacek Monkiewicz oraz jego zastępca Ewa Smolińska gościli starostę nyskiego Andrzeja Kruczkiewicza i Joannę Burską, Etatowego Członka Zarządu Powiatu. Pierwszym wspólnym tematem dla obu samorządów jest modernizacja drogi dojazdowej do Żarowa.

– Mieszkańcy tego sołectwa od lat czekają na remont, a ponad 2,5 kilometrowy odcinek ma właśnie  dwóch zarządców. I tutaj pojawiła się pierwsza możliwość współpracy w ramach naszego partnerstwa – tłumaczy starosta Monkiewicz. – Dlatego wspólnie z Powiatem Nyskim możemy przygotować wniosek o realizację tego zadania w ramach rządowych dotacji na remonty dróg, a ponadto współpracą zainteresowana jest również gmina Grodków. Dlatego widzimy tutaj pierwsze pole do działań. W tym roku dokumenty, a w przyszłym modernizacja drogi do Żarowa.

A możliwości działań na innych płaszczyznach jest całkiem sporo. Od wymiany doświadczeń, przez sport, kulturę, wspólną organizację imprez, aż po wymianę młodzieży, oświatę i popularyzację dziedzictwa kulturowego.

– Mamy również podobne problemy dotyczące pieczy zastępczej. Tutaj też mamy pole do współpracy, bo weszły w życie nowe przepisy, do których musimy się dostosować. Zarówno my, jak i nasi sąsiedzi – dodaje brzeski starosta.

Władze Powiatu Nyskiego o reaktywacji współpracy z naszym starostwem, również wypowiadają się bardzo pozytywnie.

– Podpisaliśmy ten dokument i w zasadzie nie został on zrealizowany – podkreśla starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz. – Nastąpiła zmiana władzy, potem przyszła pandemia i teraz nadszedł czas na aktualizację. Bardzo się cieszymy, że dostajemy taką możliwość. Skorzystają dwa powiaty, dwa regiony na wielu płaszczyznach. Oświata, młodzież, kultura, mamy szanse na wspólne projekty. Można by wyliczać mnóstwo tych korzyści. Bez tej sąsiedzkiej współpracy dziś nie zrealizujemy wielu zadań. Wczoraj mieliśmy wstępne spotkanie. Teraz czas na aktualizację naszej umowy sprzed 3 lat. Przygotujemy się do tego i ruszamy.

Dodajmy, że umowa partnerska została podpisana na czas nieokreślony.

 

Wydrukuj stronę