W środę (16 listopada) około godziny 8.15 w głównym budynku Starostwa Powiatowego w Brzegu jeden z pracowników znalazł nieznany pakunek przypominający ładunek wybuchowy.

W urzędzie natychmiast ogłoszono alarm i ewakuowano pracowników, którzy przetransportowani zostali do budynku przy ul. Wyszyńskiego, gdzie przygotowane zostały dla nich zapasowe miejsca pracy. O podejrzanym pakunku natychmiast poinformowano odpowiednie służby – policję, straż pożarną oraz wojsko – które po przybyciu na miejsce przejęły dowodzenie. Przygotowany został sprzęt EOD, a po znalezieniu ładunku przez psy, przystąpiono do jego neutralizacji. Po przeprowadzeniu wszystkich procedur budynek starostwa uznano za bezpieczny, przekazano go administratorowi i wznowiono jego funkcjonowanie.

„Wsparcie 16” to wspólna akcja administracji samorządowej, służb zespolonych i 1 Brzeskiego Pułku Saperów. Odbyło się ono w ramach ćwiczeń „Mina 16”. Środowe ćwiczenia miały za zadanie przygotowanie pracowników samorządowych do ewakuacji oraz przećwiczenie przez służby zespolone i 1 Brzeski Pułk Saperów procedur stosowanych, gdy zaistnieje podejrzenie podłożenia ładunku wybuchowego w budynku użyteczności publicznej.