18 czerwca 1920 przyszedł na świat. Gdy miał 9 lat zmarła mu matka, co wykształciło w chłopcu wrażliwość i współczucie. Doskonały uczeń, uzdolniony aktor i dramatopisarz, później biskup i kardynał, kiedyś po prostu Lolek, od 16 października 1978 r. Papież – a od 1 maja br. Błogosławiony Jan Paweł II.
Karol Józef Wojtyła 6 lat po śmierci, po jednym z najkrótszych na świecie procesów beatyfikacyjnych, stanął bliżej Boga, a poprzez niego i my – wszyscy Polacy zbliżyliśmy się do Twórcy.

Na Świętość Jan Paweł II zasłużył całym swoim życiem, odwagą i pomocą bliźnim w czasie II wojny światowej, nieustającym dialogiem międzyreligijnym, swoimi pielgrzymkami oraz naocznymi dowodami jakim było m.in. wyleczenie siostry zakonnej Marii Simon Pierre.

„Santo Subito” skandowały tłumy wiernych na jego pogrzebie, a dziś słowa te się spełniły, a w serca Polaków wstąpiła wiara i otucha, gdyż za życia Jan Paweł II był przyjacielem każdego człowieka, a od dziś staje się naszym orędownikiem u Boga.
Beatyfikacja odbyła się w Święto Miłosierdzia Bożego – w święto które ustanowił Jan Paweł II. Półtora miliona wiernych wzięło udział we mszy beatyfikacyjnej w Watykanie. Ale cały świat w tym dniu brał duchowy udział w tej mszy poprzez media, a wszystkie lokalne społeczności starały się to wydarzenie uczcić.
Wśród tych społeczności byli też brzeżanie, którzy pod Patronatem Honorowym Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego z uznaniem i ogromną radością obejrzeli przygotowane przez młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Specjalnych przedstawienie pt. „Santo Subito – Przeżyjmy razem beatyfikację Jana Pawła II” w Kościele pw. Świętego Mikołaja w Brzegu.
Młodzi potrafią szczególnie wzruszyć i zadziwić, tym bardziej że spektakl współtworzyli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, tym wspaniałym młodym ludziom i im starszym kolegom z Zespołu Szkół Budowlanych, a także opiekunom którzy przygotowali spektakl należy się ogromny szacunek i podziw. Za ich trud podziękowali wszyscy uczestnicy uroczystości beatyfikacyjnej.
Po spektaklu i wspólnej modlitwie z księdzem Proboszczem Zdzisławem Pyszką starosta Maciej Stefański oraz przedstawiciele organizacji społecznych i kombatanckich, złożyli wiązanki kwiatów pod brzeskim pomnikiem Jana Pawła II. I właśnie pod pomnikiem uczniowie w/w szkół zaskoczyli widzów niezwykłym spektaklem radości i młodości. W górę „do nieba” poleciały białe gołębie i ponad 100 niebieskich balonów, była tam również prawdziwa barka – taka jak w ulubionej pieśni naszego Papieża, a cała brzeska wspólnota katolicka na zakończenie zaśpiewała tę pieśń:
„ O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
Twoje usta dziś wyrzekły me imię.
Swoją barkę pozostawiam na brzegu,
Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów”

Rzecznik Prasowy Starosty
Brygida Jakubowicz