Anna Maria Anders wraz z dyrektorem i wicedyrektorem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Przewodniczącym Rady Powiatu Brzeskiego i Radnym Miejskim

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, senator i pełnomocnik ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders odwiedziła w miniony weekend Opolszczyznę. Swoją wizytę rozpoczęła od Brzegu, gdzie zwiedziła Zamek Piastów Śląskich, który wywarł na niej ogromne wrażenie. Podczas spotkania na „Śląskim Wawelu”, w którym uczestniczył również Wojewoda Opolski Adrian Czubak, władze powiatowe reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk.
„To najprawdopodobniej najpiękniejszy zamek, jaki kiedykolwiek widziałam – mówiła dziennikarzom Anna Maria Anders tuż po zakończeniu zwiedzania. Macie tu tyle wspaniałych zbiorów, obrazów i mebli. To fantastyczne miejsce pełne pięknych pamiątek. Dziś nie uda mi się zobaczyć całego zamku, ale na pewno tutaj wrócę”.
Z Brzegu córka legendarnego generała Władysława Andersa wyruszyła do Łambinowic, by złożyć kwiaty pod tamtejszym Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych. Następnie odwiedziła Opole, gdzie spotkała się z kombatantami, byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej i harcerzami.