Dziś (28 marca) w miejscowości Golczowice w powiecie brzeskim odbył się oficjalny odbiór prac remontowych zabytkowej dzwonnicy. Renowacja obiektu składała się z czterech etapów. Czwarty etap obejmował wykonanie izolacji pionowej, a także odtworzenie stolarki skrzydła drzwiowego oraz 4 kompletów okien z żaluzjami. Celem zadania było wzmocnienie konstrukcji zabytkowego obiektu oraz poprawienie jego estetyki. Został on zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych, tym samym ta przepiękna dzwonnica będzie jeszcze przez wiele lat służyła mieszkańcom miejscowości Golczowice. Łączna wartość zadania wyniosła prawie 90 tys. zł, a dofinansowane zostało przez Urząd Marszałkowski, Powiat Brzeski oraz Gminę Lewin Brzeski.

Dzwonnica wybudowana została na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim, jest jednym z nielicznych, zachowanych w pierwotnej formie zabytków znajdujących się w miejscowości Golczowice. Stanowi świadectwo ewangelickiego wyznania dawnych mieszkańców miejscowości. Zabytek z uwagi na jego umiejscowienie jest dostępny dla ogółu społeczeństwa miejscowości, a także turystów. W oficjalnym odbiorze uczestniczył Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara, Etatowy Członek Zarządu Arletta Kostrzewa, Naczelnik Wydziału Dróg Paweł Markowski oraz przedstawiciele mieszkańców wsi Golczowice, którzy złożyli serdeczne podziękowania przedstawicielom władz, wykonawcom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w renowację tego pięknego obiektu.