W sobotni wieczór w Zamku Piastów Śląskich odbył się 206 koncert z cyklu „Wieczory Lisztowskie”. Tym razem przed brzeską publicznością wystąpiła jedna z najwybitniejszych pianistek młodego pokolenia Joanna Marcinkowska, która zaprezentowała utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Ignacego Paderewskiego, Maurice Ravela i Ferenca Liszta.
Przed koncertem członkowie Towarzystwa im. Ferenca Liszta podziękowali za wieloletnią współpracę Dyrektorowi Muzeum Piastów Śląskich Pawłowi Kozerskiemu, który końcem września odchodzi na emeryturę.
„Wieczory Lisztowskie” realizowane są przy wsparciu finansowym Powiatu Brzeskiego. Władze powiatowe reprezentowała podczas sobotniego koncertu Sekretarz Genowefa Prorok.

Joanna Marcinkowska doktor habilitowany sztuki muzycznej i profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu należy do czołowych pianistów polskich młodszego pokolenia. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów oraz festiwali pianistycznych, m.in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt oraz III nagrody i nagrody publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii. Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce, a także w wielu krajach Europy oraz w USA i w Chinach. Koncertowała na ponad 40 prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, współpracując z ponad 30 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi oraz wieloma renomowanymi orkiestrami symfonicznymi. Prowadzi warsztaty pianistyczne i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, a także zasiada w jury konkursów pianistycznych. Za swoje dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne została uhonorowana m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Nagrodą Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.