22 lutego br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Brzegu odbyło się spotkanie Wicestarosty Powiatu Brzeskiego Ryszarda Jończyka oraz Naczelnik Wydziału Zdrowia Anny Niesłuchowskiej z dyrektorem Biura Wojewódzkiego Szymonem Ogłazą. W spotkaniu uczestniczyli Starosta Namysłowski Julian Kruszyński oraz dyrektor Namysłowskiego centrum Zdrowia S.A. w Namysłowie Piotr Rogalski.
Zebrani omawiali szczegóły techniczne związane z planowaną przez Wojewodę Opolskiego reorganizacją Ratownictwa Medycznego w Województwie Opolskim. Przygotowany przez Wojewodę Opolskiego Plan Ratownictwa Medycznego zakłada połączenie Ratownictwa Medycznego dwóch powiatów – brzeskiego i namysłowskiego. Obecnie Brzeg obsługiwany jest przez karetki będące własnością Brzeskiego Centrum Medycznego, a Namysłów obsługuje firma „Falck”. Połączony region brzesko-namysłowski będzie obsługiwać Ratownictwo Medyczne wybrane w drodze przetargu przez wojewodę. Proponowane zmiany w żaden sposób nie wpłyną na jakość usług pacjentów korzystających z ratownictwa i gwarantują dalsze sprawne funkcjonowanie Ratownictwa Medycznego.

Ponadto obecny na spotkaniu dyrektor Szymon Ogłaza zapewnił, że w wyniku licznych rozmów z władzami powiatu brzeskiego, reprezentowanymi przez wicestarostę Ryszarda Jończyka oraz apelami społeczeństwa gminy Grodków, Wojewoda Opolski zapewnił o funkcjonowaniu od 1 lipca na terenie gminy Grodków karetki specjalistycznej (typu S) z lekarzem i specjalistycznym wyposażeniem ratunkowym. Na zakończenie zebrani omówili zmiany dotyczące całodobowej opieki medycznej w Brzegu i Grodkowie. Przypomnijmy, że NFZ dążył do nie podpisania kontraktów na taką opiekę medyczną w niektórych powiatach Opolszczyzny, motywując tą decyzję nieodpowiednimi warunkami lokalowymi i niewystarczającą obsadą i techniką lekarską w placówkach sprawujących opiekę całodobową. Zaostrzenie warunków kontraktu skutkowałoby nie podpisaniem go z dotychczasowym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Grodkowi.

Skierowana do NFZ przez starostę Macieja Stefańskiego oraz wicestarostę Ryszarda Jończyka korespondencja również zakończyła się osiągnięciem konsensusu. Całodobowa opieka lekarska – tzw. „pogotowie” będzie kontynuowana, a kontrakt na nią wygrał NZOZ „ARS- MED” z Lubszy. „ARS-MED” będzie sprawował opiekę całodobową w dotychczasowej siedzibie przy ul. Szpitalnej 13 w Grodkowie. Świadczenie usług całodobowych, świątecznych i nocnych w Brzegu z ul. Herberta zostanie przeniesione na ul. Mossora 1 (do budynku Brzeskiego Centrum Medycznego, główne wejście, parter). „Pogotowie” będzie tam funkcjonowało od 1 marca br.

Rzecznik Prasowy Starosty