19 XII br. Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański gościł w siedzibie starostwa trzy osoby od wielu lat związane z brzeską „Solidarnością”: Irenę Jóźwicką – ikonę brzeskiej „Solidarności” pracującą społecznie na rzecz związku już 37 lat, Kazimierza Kozłowskiego – przewodniczącego Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego, Henryka Jarosa – działającego w „Solidarności” od 1980 r., tworzącego zręby związku najpierw w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zgoda”, później w PKS w Brzegu, obecnie radnego miasta Brzeg.

Okazją do spotkania (tuż po uroczystych obchodach 35-lecia wprowadzenia stanu wojennego) było uhonorowanie przewodniczącego Rady Oddziału w Brzegu Kazimierza Kozłowskiego zaszczytnym medalem „W UZNANIU ZASŁUG DLA POWIATU BRZESKIEGO”.

Kazimierz Kozłowski od 1988 r. do 2002 był wiceprzewodniczącym Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” w Brzegu, a od 2002 roku do dziś (czyli 15 lat) pełni funkcję przewodniczącego związku. Dla niego najważniejszym zadaniem, jak dla każdego związkowca, jest zawsze stawać w obronie praw pracowników, pomagać ludziom oraz rozwiązywać wszelkie spory związane z życiem zawodowym. Pomagają mu w tym władze związku, członkowie oraz nieodpłatny radca prawny, za co jest im ogromnie wdzięczny. „Solidarność”- mówi Kazimierz Kozłowski – „to związek który dba nie tylko o interesy swoich członków, lecz  wszystkich pracowników. Przykładem tego może być nasza walka         o przywrócenie emerytur dla 60-latków (kobiety) i 65-latków (mężczyźni). Rozwiązujemy wiele problemów społecznych i jesteśmy wszędzie tam, gdzie krzywdzi się ludzi”. Jako związek zawodowy brzeska „Solidarność” szczególnie dba o pamięć historyczną                      i poszanowanie tradycji. Irena Jóźwicka niejednokrotnie gościła w brzeskich szkołach, gdzie bezpośrednio miała okazję barwnie opowiadać o początkach związku, skutkach stanu wojennego i walce ludzi pracy o godność i sprawiedliwość.

Szczególne zasługi Kazimierza Kozłowskiego dla powiatu brzeskiego                         to zainicjowanie wraz z władzami miasta powstania ronda Solidarności, koordynowanie prac związanych z  ufundowaniem i  wykonaniem sztandaru z dumnym hasłem „Solidarność Ziemi Brzeskiej – Bóg, Honor, Ojczyzna”, dwóch tablic okolicznościowych w kościele p.w. Św. Mikołaja i w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz obelisku z popiersiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w 25 Rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

Z inicjatywy dyrektora ZK Bronisława Urbańskiego i przewodniczącego brzeskiej „Solidarności odsłonięto także na Zakładzie Karnym w Grodkowie pamiątkową tablicę poświęconą wszystkim internowanym w czasie stanu wojennego.

 

Brygida Jakubowicz

uznanie-dla-solidarnoscidsc_0651

Wydrukuj stronę