Ukończył WSP w Opolu uzyskując tytuł magistra pedagogiki pracy oraz studia podyplomowe z zakresu metodyki pracy opiekuńczo-wychowawczej, jak również studia podyplomowe w zakresie prawa pracy i prawa socjalnego. Ma żonę i dwoje dorosłych dzieci. Cały czas myśli jak innym znaleźć pracę lub ułatwić start zawodowy, ale znajduje jeszcze czas na „śmiganie” brzeskimi ulicami na ulubionym rowerze.

Zbigniew Kłaczek – to nazwisko znają wszyscy brzeżanie, zawodowo – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu, prywatnie – turysta i społecznik, działający w licznych stowarzyszeniach – Brzeskim Stowarzyszeniu Promocji Zdrowia, Towarzystwie Rozwoju Ziemi Brzeskiej oraz ZHP (członek Rady Przyjaciół Harcerstwa).

13 grudnia Zbigniew Kłaczek otrzymał z rąk starosty Macieja Stefańskiego i sekretarza Krzysztofa Konika gratulacje z okazji 45-lecia pracy zawodowej.
            Zbigniew Kłaczek jest typem pracoholika, sięga po olbrzymie środki unijne, m.in. na staże, tworzenie nowych miejsc pracy, dofinansowanie zakładania działalności gospodarczej. Ale Pan Kłaczek lubi też i umie odpoczywać np. zwiedzając inne kraje. W tym roku razem z żoną podziwiał piękno i urok zielonej wyspy czyli Irlandii. Pewnie jubileuszówkę przeznaczy na następny ciekawy turystyczny wyjazd.
                                                                                              Rzecznik Prasowy Starosty
                                                                                              Brygida Jakubowicz