Kiedy 35 lat temu obecny Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański wraz z Januszem Kajdzikiem zainicjowali powstanie drużyny „Czarna Trzynastka” z pewnością nikt nie myślał, że przetrwa ona tyle lat i stanie się przykładem i wzorem dla innych harcerzy. „Czarna Trzynastka” powstała  dwa miesiące przed stanem wojennym, a jej nazwa i symbolika odwoływała się do Józefa Grzesiaka, przedwojennego harcerza działającego w Wilnie i Krakowie, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej. Pomimo stanu wojennego drużyna przetrwała, dziś liczy ponad 100 członków, stale się rozrastając i wychowując w duchu patriotycznym kolejne pokolenia dzieci i młodzieży z powiatu brzeskiego, kierując się zawsze hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

22 października br. członkowie drużyny „Czarnej Trzynastki”, instruktorzy oraz sympatycy spotkali się w Kurzniach, aby przy ognisku wspominać czas wspólnie spędzony na obozach, zabawach czy akcjach charytatywnych. Gościem honorowym tego wieczoru był jeden z założycieli drużyny starosta Maciej Stefański, który przekazał dla „Czarnej Trzynastki” sprzęt, który harcerze będą mogli wykorzystać w dalszej swojej działalności.

W niedzielne przedpołudnie, 23 października, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu odprawiona została uroczysta msza św. w intencji wszystkich zuchów, harcerzy oraz instruktorów z SDDH „Czarnej Trzynastki”, a po mszy w trakcie apelu na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu starosta brzeski złożył komendant szczepu Anecie Lepert serdeczne gratulacje życząc dalszych, tak wspaniałych jubileuszy.

Małgorzata Stanowska

dsc_0267dsc_0287dsc_0302dsc_0308dsc_0320dsc_0331dsc_0334dsc_0335