W latach 1946-1970 w Brzegu funkcjonowało Liceum Pedagogiczne. Szkoła zapisała się w pamięci mieszkańców jako kuźnia nauczycielskich talentów. Jej absolwenci uczyli później w wielu szkołach na terenie całej Polski. Pierwszą siedzibą liceum był gmach przy ulicy Słowiańskiej, w którym aktualnie mieści się Zespół Szkół Zawodowych nr 1.

W piątek (30 września) odbył się w tym miejscu uroczysty zjazd absolwentów i byłych nauczycieli Liceum Pedagogicznego. Było to piąte tego typu spotkanie, a zorganizowane zostało z okazji 70 rocznicy powstania szkoły. Oficjalna część minęła na przemówieniach i wspominaniu dawnych kolegów szkolnych. Uczestnicy zjazdu mieli też okazję obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Brzegu. Następnie delegacje byłych uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą. Kolejnym punktem uroczystości była msza święta, która odprawiona została w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Wieczorem, w Sali Stropowej brzeskiego ratusza, dla uczestników zjazdu przygotowany został bal.

Na uroczystościach obecna była Genowefa Prorok, Sekretarz Powiatu Brzeskiego, która w imieniu Starosty Macieja Stefańskiego wręczyła odznaczenia „W uznaniu zasług dla Powiatu Brzeskiego”. Otrzymali je: Jan Pikor – wieloletni nauczyciel i dyrektor szkół brzeskich, społecznik i samorządowiec, były prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Irena Korjat – nauczycielka wychowania fizycznego, propagatorka sportu i rekreacji, kierowniczka harcerskiej drużyny żeglarskiej.

K.Ł.