W czasie zagrożenia powodzią gmina Lewin Brzeski była szczególnie narażona na zalania związane z brakiem uregulowania Nysy Kłodzkiej. „Lewińska” inwestycja powstanie przede wszystkim ze środków unijnych, a jej koszt to 78 milionów złotych. Zakończenie inwestycji przewiduje się na 2014 rok.

Starosta Maciej Stefański, komentując decyzję Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o przesunięciu koryta rzeki, budowie jazu i wałów oraz budowie kanału ulgi na Nysie Kłodzkiej mówi: „kamień spada mi z serca, do tej pory wielokrotnie Centrum Zarządzania Kryzysowego, którym zarządzam podejmowało wiele akcji, aby udrożnić przepływ wody. Przykładem może być zatorowanie podczas długotrwałych opadów deszczu mostu kolejowego w Lewinie Brzeskim. Koordynowałem tą akcją, w której uczestniczyła Powiatowa Komenda Straży Pożarnej oraz 2 Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego w Brzegu. Wymagało to dużego potencjału ludzkiego i nakładów finansowych”.
Po wybudowaniu kanału i pogłębieniu rzeki, a także wzmocnieniu i budowie wałów, siły Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Brzegu będą mogły skupić się na innych zagrożonych powodzią odcinkach. Skorzysta nie tylko gmina Lewin Brzeski, ale także wielu mieszkańców powiatu brzeskiego, którzy będą mogli korzystać z terenów rekreacyjnych jakie w 2014 roku powstaną nad Nysą Kłodzką w okolicach Lewina Brzeskiego.

Rzecznik Prasowy Starosty