25 maja w Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu odbyły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka. Obecni byli na nich Posłowie na Sejm RP Paweł Kukiz i Paweł Grabowski, władze samorządowe powiatu i miasta, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu brzeskiego, przedstawiciele organizacji społecznych oraz młodzież szkolna. Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od polowej mszy świętej. Wspominano podczas niej patrona strażaków – św. Floriana, któremu tradycja, obok funkcji wojskowych, przypisuje również dowodzenie oddziałem gaśniczym.

Po mszy licznie zgromadzeni goście wzięli udział w apelu. Strażakom wręczone zostały odznaczenia, awanse na wyższe stopnie i podziękowania. St.ogn. Marek Bryła, ogn. Paweł Wadówka i st.asp. Piotr Skarżyński odebrali z rąk Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego nagrody rzeczowe za wzorową służbę.

„Wszystkim pracownikom Państwowej Straży Pożarnej oraz członkom Ochotniczych Straży Pożarnych składam najserdeczniejsze podziękowania i wyrazy szacunku za trud, poświęcenie oraz ofiarną służbę – mówił podczas uroczystości starosta Stefański. Jestem przekonany, że każdy mieszkaniec powiatu brzeskiego wie doskonale, że na naszych strażaków zawsze można liczyć i że pojawiają się wszędzie tam, gdzie są potrzebni. Drodzy strażacy, oby wszystkie wasze interwencje kończyły się sukcesem. Niech czuwa nad wami wasz patron – Święty Florian”.

K.Ł.