30 lipca br. w jednostce wojskowej przy Pomniku Poległych Saperów 1 Brygady w Brzegu, mszą świętą polową rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami święta 1 Brzeskiej Brygady Saperów im. Tadeusza Kościuszki oraz 66. rocznicy powstania Brygady Saperów.

W uroczystościach udział wzięli m.in.: przedstawiciele władz wojewódzkich: Wicewojewoda Opolski Antoni Jastrzembski, Dyrektor Generalny Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Puszczewicz; przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczyński, Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wrębiak, Dyrektor OODR w Łosiowie Henryk Zamojski, Komendant Komendy Powiatowej Policji insp. Sławomir Michalski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. mgr inż. Andrzej Kwiatkowski, Dyrektor Zakładu Karnego mjr Tomasz Derlatka, Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Szary oraz prezesi organizacji kombatanckich i społecznych. Pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu „Inwencja” z klubu Garnizonowego nadały szczególny charakter tej uroczystości.

Święto było również okazją do uroczystego otwarcia Izby Pamięci poświęconej 1 Brzeskiej Brygadzie Saperów, którą po Apelu Pamięci można było zwiedzić.