Kolejna dobra wiadomość dotarła do starosty Macieja Stefańskiego.
Złożony przez Powiat Brzeski, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, wniosek pn. „Nakręć się na przyszłość”, otrzymał największą ilość punktów i znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.
Decyzję o akceptacji listy podpisał Marszałek Województwa Opolskiego.

Projekt powstały w ramach działania 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego” będzie realizowany we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych zawodowych naszego powiatu tj. w Zespole Szkół Budowlanych w Brzegu, Zespole Szkół Ekonomicznych w Brzegu, Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu, Zespole Szkół Rolniczych w Żłobiźnie oraz w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Grodkowie.
Wartość projektu: 729.936 zł.
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego : 636.869 zł.
Czas realizacji : wrzesień 2010 r. – lipiec 2011 r.
Projekt, w którym weźmie udział 1375 uczennic i uczniów, obejmuje :
1. Dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz specjalistyczne służące niwelowaniu braków z przedmiotów zawodowych co umożliwi lepszą zdawalność egzaminu
z przygotowania zawodowego
2. Zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe ( informatyka, przedsiębiorczość, matematyka praktyczna ).
3. Doradztwo edukacyjno-zawodowe
4. Doradztwo i opiekę pedagogiczno-psychologiczną.
5. Współpracę z pracodawcami i instytucjami rynku pracy.
6. Wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że zajęcia będą odbywały także w pracowniach (pracownia przedmiotów budowlanych w ZSB, pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie w ZSZ nr 1, pracownia samochodowa w ZSR CKP), które powstały dzięki poprzedniemu projektowi pn. „Unowocześnienie bazy kształcenia zawodowego szkół ponadgimnazjalnych w Powiecie Brzeskim” zrealizowanym w 2009 r. za kwotę ponad 2 miliony zł.
Część działań dydaktycznych, które nie mieszczą się w kompetencjach kadry nauczycielskiej, a dają uczestnikom uprawnienia i certyfikaty honorowane przez przyszłych pracodawców, zostanie zlecona wykonawcom zewnętrznym ( m.in. Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL, Europejski Certyfikat Operatora Wózków Widłowych, uprawnienia energetyczne i z miernictwa geodezyjnego, komputerowa diagnostyka samochodowa ).
W najbliższym czasie zostanie podpisana przez starostę Macieja Stefańskiego i wicestarostę Ryszarda Jończyka stosowna umowa z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu.

Mieczysław Niedźwiedź