Złożony przez Powiat Brzeski wniosek w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej 2016-2019 został wysoko oceniony przez komisję przy Wojewodzie Opolskim i umieszczony na drugim miejscu listy rankingowej. Na zadanie pn. „Przebudowa wraz z budową infrastruktury drogi powiatowej nr 1174 O 1175 O Łukowice Brzeskie -Brzeg – I etap odc. Zielęcice –Brzeg od km 6+000 do km 10+704,25”, którego wartość kosztorysowa to kwota 6,95 mln zł. powiat otrzymał maksymalne dofinansowanie w wysokości 3 mln zł. Zadanie obejmuje przebudowę ul. Wyszyńskiego (od ronda), ul. Małujowicką oraz drogę biegnącą przez Zielęcice na terenie gminy Skarbimierz. Jest to pierwszy etap inwestycji, która docelowo ma objąć także przebudowę drogi biegnącej przez Małujowice i Łukowice Brzeskie. Wniosek został poprzedzony podpisaniem umowy partnerskiej pomiędzy Powiatem Brzeskim, Gminą Brzeg i Gminą Skarbimierz w sprawie wspólnego, proporcjonalnego sfinansowania wkładu własnego w wysokości 3,95 mln zł. który odpowiednio wynosi Powiat – 1.975.000 zł. Gmina Brzeg – 1.481.250 zł.   Gmina Skarbimierz – 493.750 zł. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego, komfort jazdy, skróci czas dojazdu mieszkańców do Brzegu, umożliwi łatwiejsze dojazd do powstającej terenów inwestycyjnych przy ul. Małujowickiej. W ramach zadania zostanie przebudowana nawierzchnia drogi, przebudowane będą istniejące zjazdy wzdłuż drogi, zostaną wykonane nowe chodniki z kostki brukowej o grubości 6 cm, powstanie nowa kanalizacja wraz z wykonaniem przykanalików, studni ściekowych i przepustów pod drogą. Przewiduje się wymianę oświetlenia drogowego na 41 lamp ledowych, powstanie również 6 zatok autobusowych. Powiat oczekuje na podpisanie umowy z Wojewodą Opolskim, a następnie zostanie ogłoszony przetarg nieograniczony na wyłonienie wykonawcy zadania. Zakończenie robót drogowych, zgodnie z harmonogramem, przewiduje się do 15 listopada, a rozliczenie finansowe inwestycji musi nastąpić do końca 2016 roku.

Mieczysław Niedźwiedź naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych