2 sierpnia br. w kościele p.w. św. Mikołaja w Brzegu odprawiona została uroczysta msza św. z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

We mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych m.in. Genowefa Prorok Sekretarz Powiatu Brzeskiego, Stanisław Kowalczyk Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego, Tomasz Witkowski Zastępca Burmistrza Miasta Brzeg, poczty sztandarowe organizacji społecznych i kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy powiatu brzeskiego. Po mszy złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Powstańców Warszawskich. Głównymi bohaterami uroczystości byli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK z prezesem Romanem Domańskim na czele.

Powstanie Warszawskie było jedną z największych akcji zbrojnych podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944r. o godzinie 17.00 na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. W tym dniu SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Wojska niemieckie planowały wykonać zadanie w czasie nie dłuższym niż trzy doby. Walki w stolicy trwały 63 dni.